Ένας Κορεάτης λύτρωσε τη Βαλένθια (VIDEO)

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Βαλένθια επί της Βαγιαδολίδ με τον Κανγκ Ιν Λι να σκοράρει στο 89ο λεπτό

LA LIGA-35ηΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΡΕΑΛ ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: 2-1

Γήπεδο: Μεστάγια

Η Βαλένθια έμεινε κέρδισε με 2-1 τη Βαγιαδολίδ χάρις σε γκολ του Κανγκ Ιν στο 89’ κι έμεινε ζωντανή στη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Στο 26ο λεπτό ο Ντομενέκ έσωσε μετά από πλασέ του Βάλδο από αριστερά και στο 29’ η κεφαλιά του Βίκτορ Γκαρσία έξυσε τα δοκάρια της Βαλένθια. Όμως στο 31’ οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους φάση στο ματς. Ο Γκαμεϊρό έκλανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μάξι Γκόμες πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Στο 47ο λεπτό ο Γκαρσία πήρε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα της Βαλένθια, γύρισε και πλάσαρε για το 1-1 ενώ στο 65 ο Ντομενέκ έσωσε μετά από σουτ του Ουνάλ.

Στο 68ο λεπτό το σουτ του Βαγιέχο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 86’ ο Ντομενέκ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ερβίας μέσα από την περιοχή. Μάλιστα στο 87’ ο κίπερ της Βαλένθια είπε όχι και σε σουτ του Αλκαράθ και τελικά στο 89ο λεπτό ο Κανγκ Λι με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκάμπριελ, Παρέχο (64’ Βαγιέχο), Γκερέρο (82’ Τσερίσεβ), Φλορέντζι (75’ Βας), Ντιακαμπί, Κοντογκμπιά, Σολέρ (64’ Κοκλέν), Γουέδες, Γκαμεϊρό (64’ Κανγκ Ιν), Γκόμες

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Ολίβας, Αντονίτο, Νάτσο Μαρτίνεθ, Χοακίν Φερνάντεθ, Μπεν Αρφά (59’ Ερβίας), Σαν Εμετέριο (46’ Αλκαράθ), Κίκε Πέρεθ (84’ Χάβι Σάντσεθ), Ουνάλ (59’ Σάντρο), Βάλδο, Βίκτορ Γκαρσία (59’ Γκουαρντιόλα)