Παρέμεινε στην Bundesliga η Βέρντερ VIDEO)

Η Βέρντερ Βρέμης πήρε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Χαϊντενχάιμ και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτους αγώνα, γλίτωσε τον υποβιβασμό και συνεχίζει στην Bundesliga, για 40η συνερχόμενη χρονιά

BUNDESLIGA-ΜΠΑΡΑΖ

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: 2-2

Γήπεδο: Voith-Arena

Και την επόμενη σεζόν στην Bundesliga μια από τις ιστορικότερες ομάδες της Γερμανίας. Ο λόγος για τη Βέρντερ, που παρότι στο πρώτο ματς είχε μείνει στο 0-0 με τη Χαϊντενχάιμ, της απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην «Voith-Arena» και θα παίξει για 40η συνεχόμενη χρονιά στην Bundesliga.

Στο 2ο λεπτό ο Μίλερ έσωσε μετά από σουτ του Σάρτζεντ και στο 3’ ο ίδιος παίκτης κατέβασε την μπάλα στην περιοχή της Χαϊντενχάιμ και ο Τόιερκαουφ προσπαθώντας να διώξει, πέτυχε αυτογκόλ για το 0-1.

Στο 9ο λεπτό ο Μίλερ έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Ράσιτσα  ενώ αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος.

Στο 46’ ο Παβλένκα έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Σίμερ και από το κόρνερ ο Σίμερ και πάλι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο. Στο 48’ η κεφαλιά του Ότι πέρασε κι εκείνη λίγο έξω και στο 50’ το σουτ του Οσάκο κόντραρε σε σώματα ενώ στο 57’ η Βέρντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βελίκοβιτς.

Στο 59ο λεπτό ο Μίλερ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Σάρτζεντ και στο 82’ το φαλτσαριστό σουτ του Κλάασεν πέρασε μόλις έξω.

Και στο 85ο λεπτό το μακρινό σουτ του Μορ τράνταξες το δοκάρι του Παβλένκα και στην επαναφορά ο Κλάιντιστ πλάσαρε εξ επαφής για το 1-1. Στο 87’ ο Εγκεστάιν εξ επαφής αλλά από πλάγια θέση, πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 90’ ο Μίλερ είπε όχι σε σουτ του Γκρος.

Και τελικά στο 90+4’ η Βέρντερ έφυγε στην κόντρα, ο Μπαρτέλς από δεξιά γύρισε στον Ογκούστινσον που πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-2.

Και στο 90+6’ η Χαϊντενχάιμ κέρδισε πέναλτι και ο Κλάιντιστ έκανε το 2-2.

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ: Μίλερ, Μπέερμαν, Μπους (78’ Μουλτάουπ), Μάινκα, Γκρίζμπακ, Σνάτερερ (46’ Ότο), Ντορς (68’ Σέσα), Τομάλα (46’ Σίμερ), Τόιερκαουφ, Λάιπερτς (67’ Μορ), Κλάιντιστ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελάσι, Φογκτ, Ογκούστινσον, Φριντλ, Βελίκοβιτς (69’ Λάνγκαμπ), Κλάασεν, Ράσιτσα (80’ Φίλκρουγκ), Εγκεστάιν, Οσάκο (68’ Μπάρτελς), Σάρτζεντ (88’ Γκρος)