Η Βιγιαρεάλ πέτυχε μεγάλο διπλό με 2-0 στην έδρα της Μπέτις και βλέπει τετράδα

LA LIGA-33η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: 0-2

Γήπεδο: Μπενίτο Βιγιαμαρίν

Φουλ για σεντόνι η Βιγιαρεάλ, που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Μπέτις και βρίσκεται στο -3 από τη Σεβίλλη.

Στο 5ο κιόλας λεπτό η Βιγιαρεάλ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπάκα από τον Μπάρτα και ο Μορένο το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Η Μπέτις έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό με τον  Κανάλες και στο 14’ το σουτ του Οντιβέρος πέρασες μόλις έξω.

Στο 15ο λεπτό η Μπέτις ισοφάρισε με αυτογκόλ αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς ο Μπάρτα ήταν εκτεθειμένος κι επηρέαζε τη φάση, ενώ στο 26’ το σουτ του Φεκίρ πέρασε λίγο έξω.

Όμως στο 30’ ο Μπάκα γύρισε από αριστερά στον Μορένο, που άδειασε με επιτόπια ντρίμπλα τον Σίντεϊ και πλάσαρε για το 2-0 ενώ στο 37’ και στο 38’ οι προσπάθειες των Μπάρτρα και Μορένο, πέρασαν μόλις έξω.

Στο 41ο λεπτό ο Φεκίρ έκανε το γύρισμα από δεξιά με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία του Ασένχο και τον Πεδράθα να μην προλαβαίνει για λίγο και στο 45+4’ αποβλήθηκε ο Φεκίρ με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 61’ το πλασέ του Μπάκα έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 73’ ο Μπάκα μόνος με τον Ρόμπλες, πλάσαρε άστοχα. Στο 83ο λεπτό ο Καθόρλα έχασε απίθανη ευκαιρία και στο 87’ η κεφαλιά του Αλκάθερ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 89’ ο Ασένχο έσωσε μετά από σουτ του Αλενιά.

Στο 90+2’ ο Ρόμπλες έδιωξε σε κόρνερ μετά από σουτ του Οντιβέρος και στο 90+4’ ο Καθόρλα σημάδεψε το δοκάρι από κοντά.

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Σίντνεϊ, Μαντί, Μπάρτρα (46’ Χουάνμι), Έμερσον, Γουαρδάδο (78’ Χοακίν), Κανάλες (63’ Αλενιά), Πεδράθα, Φεκίρ, Ιγκλέσιας (78’ Τέγιο), Ροντρίγκεθ (87’ Ένγκαρ Γκονζάλες)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Αλμπιόλ, Μόι Γκόμεθ (64’ Μπρούνο Σοριάνο), Αλμπέρτο Μορένο, Τριγέρος (80’ Τσουκβουέζε), Τόρες, Πένια, Ανγκισά (64’ Καθόρλα), Μπάκα (80’ Μορλάνες), Οντιβέρος, Ζεράρδ Μορένο (55’ Αλκάθερ)