Σώθηκε με αυτογκόλ η Μίλαν (VIDEO)

Στο 2-2 κόλλησε η Μίλαν στην έδρα της ΣΠΑΛ με τους ροσονέρι να γλιτώνουν την ήττα χάρη σε αυτογκόλ του Βικάρι στο 90+4'

SERIE A’-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΠΑΛ-ΜΙΛΑΝ: 2-2

Γήπεδο: Πάολο Μάτσα

Τυχερή στάθηκε η Μίλαν, που έμεινε στο 2-2 στην έδρα της ΣΠΑΛ και ισοφάρισε στο 90+4' με αυτογκόλ.

Στο 4’ και στο 6’ η Μίλαν έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Πακέτα και Καστιγιέχο αλλά στο 13ο λεπτό, μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Μίλαν και ο Βαλότι γύρισε και πλάσαρε για το 1-0. Στο 17’ το σουτ του Τσαλχάνογλου πέρασε λίγο έξω όπως και η κεφαλιά του Πακέτα στο 24’ και στο 30’ ο Φλοκάρι με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0.

Στο 33’ο Λέτιτσα έσωσες μετά από σουτ του Πακέτα και στο 35’ ο κίπερ της ΣΠΑΛ νίκησε και τον Ρέμπιτς ενώ στο 37’ ακυρώθηκε γκολ του Σελεμέκερς. Στο 43ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντ’Αλεσάντρο για φονικό μαρκάρισμα στον Ερναντές και στο 45+2’ ο Καλάμπρια με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Στο 50’ ο Λέτιτσα έβγαλε δύσκολα το σουτ του Πακέτα και από το κόρνερ ο Μπενασέρ έκανε το σουτ που πέρασε έξω ενώ στο 54’ η ΣΠΑΛ απείλησε με τον Πετάνια. Στο 58ο λεπτό ο Βικάρι έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Σελεμέκερς, ενώ στο 79’ η Μίλαν μείωσε με συρτό πλασέ του Λεόαο από το πέναλτι.

Στο 87ο λεπτό ο Λέτσιτσα έσωσε μετά από προσπάθεια του Ίμπρα όπως έκανε και στο 88’ μετά από σουτ του Γκάμπια.

Και τελικά στο 90+4' ο Σελεμέκερς σέντραρε από δεξιά και ο Βικάρι με προβολή πέτυχε αυτογκόλ για το 2-2. Μάλιστα στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σάλαμον παραλίγο να πετύχει κι άλλο αυτογκόλ.

ΣΠΑΛ: Λέτσιτσαα, Τόμοβιτς, Μπονιφάτζι (67’ Σάλαμον), Βικάρι, Ντ’Αλεσάντρο, Σάλα, Νταμπό (81’ Τσιόνεκ), Βαλντιφιόρι, Βαλότι (46’ Μισιρόλι), Πετάνια, Φλοκάρι (46’ Φαρές, 76’ Στρεφέτσα)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ερναντές (65’ Λασάλτ), Καλάμπρια (46’ Λεάο), Ρομανιόλι, Κεσί, Μπενασέρ (70’ Μποναβεντούρα), Τσαλχάνογλου, Καστιγιέχο (16’ Σελεμέκερς), Γκάμπια, Πακέτα, Ρέμπιτς (65’ Ιμπραΐμοβιτς)