Άλμα Ευρώπης για τη Βερόνα (VIDEO)

Τεράστια νίκη με 3-2 πήρε η Βερόνα κόντρα στην Πάρμα και βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης

SERIE A’-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ-ΠΑΡΜΑ: 3-2

Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Ματσάρα ανάμεσα σε Βερόνα και Πάρμα, με την Ελλάς να νικά με 3-2 και να βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης. Έχασαν έδαφος στο κυνήγι του Europa, οι «παρμέντσι».

Στο 15ο λεπτό ο Κουλουσέβσκι έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά και πλάσαρε για το 1-0 ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 40’ και στο 41’ η κεφαλιά του Ραχμάνι έξυσε το δοκάρι του Ζέπε. Τελικά στο 45+1’ ο Άλβες έκανε πέναλτι στον Ντι Κάρμινε, που το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Μάλιστα στο 54ο λεπτό ο Τζακάνι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ζέπε και κατέληξε στα δίχτυα του για το 2-1. Ωστόσο στο 64ο λεπτό ο Κουλουσέβσκι έκανε το σουτ από δεξιά, ο Σιλβέστρι απέκρουσε ασταθώς και ο Γκαλιόλο εξ επαφής πλάσαρε για το 2-2.

Στο 66’ και στο 68’ οι Βέρε και Κουλουσέβσκι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά στο 81’ ο Πεσίνα με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή έκανες το 3-2.

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Φαραόνι, Ντιμάρκο (46’ Λάζοβιτς), Νταβίντοβιτς (46’ Εμπερόρ), Γκίντερ, Ραχμάνι, Αμραμπάτ, Βέρε (84’ Μπαντού), Βελόσο, Ντι Κάρμινε (46’ Τζακάνι), Μπορίνι (66’ Πεσίνα)

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Γκαλιόλο, Άλβες, Ιακοπίνι, Λαουρινί (77’ Νταρμιάν), Μπαρίλα (46’ Κούρτιτς), Μπρούχμαν, Ερνάνι (84’ Σιλιγκάρντι), Καπράρι (61’ Kαραμό), Κουλουσέβσκι, Κορνέλιους (46’ Ζερβίνιο)