Μεγάλο διπλό με 3-1 πέτυχε η Σασουόλο στην έδρα της Φιορεντίνα

SERIE A’-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ: 1-3

Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι

Η Σασουόλο πέρασε με 3-1 από την έδρα της Φιορεντίνα, που θα μπει σε μπελάδες αν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

Στο 10ο λεπτό ο Ντραγκόβσκι έδιωξε σε κόρνερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροζέριο και στο 18’ ο κίπερ της Φιορεντίνα είπε όχι και σε σουτ του Μπογκά ενώ στο 24’ η Σασουόλο κέρδισε πέναλτι και ο Ντεφρέλ έκανε το 0-1 από τα 11 μέτρα.

Και μάλιστα στο 35ο λεπτό ο Ντζούρισιτς πέρασε κάθετα στον Ντεφρέλ που γύρισε και πλάσαρε για το 0-2, ενώ σχεδόν με τη σέντρα ο Καστροβίλι αστόχησε από κάλο σημείο. Στο 39ο λεπτό ο Ριμπερί βρήκε όμορφα τον Κιέζα αλλά ο Ιταλός αστόχησε.

Στο 56’΄η Φιορεντίνα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Πετσέγια αλλά στο 61 μετά από τραγικό λάθος του Καστροβίλι, ο Μίλντιρ έκλεψε στην περιοχή των «βιόλα» και πλάσαρε εξ επαφής για το 0-3.

Στο 69ο λεπτό ο Πέγκολο έσωσε μετά από κεφαλιά του Πετσέγια, ενώ στο 79’ το σουτ του Ντάνκαν πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 90’ ο Πέγκολο έσωσε μετά από σουτ του Κουτρόνε, όμως στο 90’ ο Ιταλός φορ έκανε το 1-3 με κεφαλιά.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Τσεκερίνι (64’ Ιγκόρ), Μιλένκοβιτς, Πετσέγια, Νταλμπέρτ, Λιρόλα (51’ Κουτρόνε), Ριμπερί (64’ Σοτίλ), Γκεζάλ (76’ Μπενάσι), Πουλγκάρ, Καστροβίλι (64’ Ντάνκαν), Κιέζα.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Πέγκολο, Κίρικετς, Φεράρι, Μίλντιρ, Ροζέριο (46’ Κυριακόπουλος), Μανιανέλι, Ντζούρισιτς (87’ Γκιόν), Μπογκά, Λοκατέλι, Τραορέ (46’ Μπεράρντι), Ντεφρέλ (81’ Καπούτο)