Ήττα σοκ με 3-2 υπέστη η Τσέλσι στην έδρα της Γουέστ Χαμ

PREMIER LEAGUE-32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΤΣΕΛΣΙ: 3-2

Γήπεδο: LondonStadium

Η Τσέλσι υπέστη οδυνηρή ήττα με 3-2 στο ντέρμπι του Λονδίνου στην έδρα της Γουέστ Χαμ και βλέπει τη θέση της στην τετράδα να κινδυνεύει. Ανάσα για τα «σφυριά» στη μάχη παραμονής.

Στο 13ο λεπτό ο Αντόνιο έκανε φοβερή ενέργεια, πάτησε περιοχή από δεξιά αλλά πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 20’ ο Έιμπραχαμ άφησε όμορφα στον Πούλισικ ο οποίος όμως πλάσαρε λίγο έξω. Και στο 34ο λεπτό μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή της Τσέλσι και ο Σούτσεκ σκόραρε εξ επαφής αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR για οριακό οφσάιντ.

Τελικά στο 41ο λεπτό ο Πούλισικ κέρδισε πέναλτι από τον Ντιόπ και ο Γουίλιαν το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 αλλά στο 45+2’ μετά από κόρνερ, ο Σούτσεκ με κεφαλιά έκανες το 1-1.

Τα «σφυριά» μπήκαν καλύτερα στο β’ μέρος και στο 52ο λεπτό, ο Μπόουεν έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Αντόνιο με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1.

Στο 58’ η Γουέστ Χαμ έφυγε στην κόντρα αλλά ο Λανσίνι πλάσαρε άστοχα από καλή θέση, ενώ στο 64’ το πλασέ του Λόφτους Τσικ πέρασε παράλληλα με την εστία του Φαμπιάνσκι.

Στο 72ο λεπτό ο Γουίλιαν με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-2 και με τη σέντρα ο Πούλισικ έκανε το συρτό σουτ που πέρασε λίγο έξω.

Στο 81ο λεπτό ο Γουΐλσιρ έβγαλε για τον Αντόνιο αλλά ο Κέπα τον πρόλαβε σωτήρια, ενώ στο 89ο λεπτό η Γουέστ Χαμ έφυγε στην κόντρα και ο Γιαρμολένκο με σουτ από δεξιά έκανες το 3-2.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ντιόπ, Φρέντερικς, Αντόνιο, Λανσίνι, (68’ Γουΐλσιρ) Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς (90+3’ Μπαλμπουενά), Μπόουεν (78’ Γιαρμολένκο).

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Κόβασιτς (53’ Μάουντ), Μπάρκλεϊ (63’ Λόφτους Τσικ), Καντέ, Πούλισικ, Γουίλιαν, Έιμπραχαμ (63’ Ζιρού)