Νίκησε με 4-2 στην έδρα της Κολονίας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ 29η αγωνιστική

ΚΟΛΟΝΙΑ-ΛΕΙΨΙΑ: 2-4

ΓΗΠΕΔΟ: RheinEnergie Stadion

Μετά από ένα απολαυστικό ματς η Λειψία έφυγε με το διπλό από την έδρα της Κολονίας επικρατώντας με 4-2.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Βέρνερ όμως στο 7' ήταν η Κολονία που σκόραρε. Ο Ρεχμπετσάι πλάσαρε αρχικά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κόρδοβα με σουτ έγραψε το 1-0. Στο 14' ο επιθετικός της Κολονίας απείλησε με κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά ο Γκουλάτσι μπλόκαρε. Έξι λεπτά μετά ο Ανχελίνιο έκανε τη σέντρα και ο Σικ με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους λίγο μετά ο Κόρδοβα βγήκε αλλαγή λόγω τραυματισμού.

Στο 26' ο Ανχελίνιο έβγαλε μια ακόμα εξαιρετική σέντρα για τον Σικ που όμως έβαλε λάθος το κεφάλι του και έστειλε άουτ την μπάλα. Η Λειψία συνέχισε να πιέζει και στο 38' πέτυχε την ανατροπή. Ο Λάιμερ έβγαλε την κάθετη και ο Ενκουκουκού έσκαψε την μπάλα πάνω από το Χορν για να γράψει το 1-2.

Στην επανάληψη, μόλις στο 50', ο Βέρνερ έφυγε στην κόντρα, μετά από μπαλιά του γκολκίπερ του και με πλασέ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Πέντε λεπτά ο Μοντέστ με τρομερό σουτ μείωσε σε 2-3. Ο ρυθμός ήταν τρομερός και στο 57' ο Όλμος με πλασέ έξω από την περιοχή πέρασε την μπάλα μέσα από τα σώματα και έκανε το 2-4.

Στο 66' ο Βέρνερ έφυγε πάλι στην κόντρα αλλά πλάσαρε πάνω στον Χορν, στην επαναφορά η κεφαλιά του Σικ δεν βρήκε στόχο. 'Εξι λεπτά μετά ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Κολονία αλλά με τη βοήθεια του VΑRτο πήρε πίσω. Στο 77' Ενκουκού και Όλμο "έκρυψαν" την μπάλα αλλά τελικά ο Ισπανός πλάσαρε άουτ. Ο Βέρνερ στο επόμενο λεπτό βγήκε τετ α τετ με τον Χορν και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.  Ο Μοντέστ στο 87' "απάντησε" χάνοντας ανεπανάληπτο τετ α τετ (πλάσαρε άουτ). Στις καθυστερήσεις ο Ζάμπιτσερ βγήκε απέναντι στον Χορν ο οποίος τον νίκησε.

ΚΟΛΟΝΙΑ: Χορν, Σμιτς (75'Μερέ), Τσίχος, Λάιστνερ, Κάτερμπαχ, Σκίρι, Έκτορ, Κάιντς (58'Ντρέξλερ), Ρεχμπετσάι (58'Τιέλμαν), Γιάκομπς (75'Τερόντε), Κόρδοβα (23'Μοντέστ).

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Μουκιέλε, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Zάμπιτσερ, Λάιμερ (59'Άνταμς), Όλμο (84'Φόρστερ), Βέρνερ, Ενκουνκού, Σικ (68'Xαϊντάρα).