«Σκόρπισε» την Φορτούνα η Μπάγερν (VIDEO)

Εύκολο απόγευμα είχε η Μπάγερν Μονάχου εντός έδρας, καθώς διέλυσε με 5-0 την Φορτούνα Ντίσελντορφ

BUNDESLIGA-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤ.: 5-0
Γήπεδο: Allianz Arena

Η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 5-0 την Φορτούνα και πήγε στο +10 από τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος.

Στο 6ο λεπτό ο Κίμιχ σήκωσε υπέροχα για τον Λεβαντόφσκι που έκανε κάκιστο κοντρόλ και στη συνέχεια και φάουλ στον Καζτενμάιερ, ενώ στο 15’ η Μπάγερν άνοιξε το σκορ. Ο Γκνάμπρι έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Παβάρ πλάσαρε στην κίνηση από το πέναλτι, η μπάλα βρήκε και στον Γιόργκενσεν και κατέληξε στα δίχτυα της Φορτούνα για το 1-0. Πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, ο Παβάρ πιστώθηκε ο ίδιος το 2-0 για τους νταμπλούχους Γερμανίας, αυτή την φορά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ και κεφαλιά του. Πριν το τέλος του ημιχρόνου η Μπάγερν πέτυχε άλλα δύο τέρματα. Με τον Παβάρ στο 29' και μετά από τρομερή ομαδική ενέργεια ο Λεβαντόφσκι έκανε το 3-0 σκοράροντας απέναντι σε όλες τις ομάδες που έχει αντιμετωπίσει.

Στην επανάληψη, η Μπάγερν όχι μόνο δεν πάτησε φρένο αλλά αντιθέτως, μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα. Αρχικά, με τον Λεβαντόφσκι να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στο ματς μετά από ασίστ του Γκνάμπρι στο 50’, για το 4-0, αλλά και τον Ντέιβις να σκοράρει ξανά για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις αγωνιστικές για λογαριασμό των γηπεδούχων, κάνοντας το 5-0 στο 52ο λεπτό.

Μπάγερν (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Αλάμπα, Κίμιχ, Ερναντές (46΄Κουζάνς), Παβάρ (62΄Οντριοθόλα), Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (78' Μέγιερ), Κομάν (62' Πέρισιτς), Ντέιβις, Μίλερ (74΄Ζίρκζεε), Λεβάντόφσκι.

Φορτούνα (Ούβε Ρέσλερ): Καστενμάιερ, Μπόντζεκ, Γιόργκενσεν, Ζίμπελμαν, Χόφμαν, Μοράλες (57΄ Σομπότκα, λ.τρ. 73' Πλεντλ), Ζίμερμαν (67΄ Ζίμερ), Στέγκερ (57' Μπερίσα), Τόμι (66' Σούτνερ), Σκρζίμπσκι, Κάραμαν.