Μεγάλη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Χοφενχάιμ στην έδρα της Μάιντς

BUNDESLIGA-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΪΝΤΣ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 0-1

Γήπεδο: OPEL ARENA

Η Χοφενχάιμ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μάιντς κι έπιασε την 6η, Βόλφσμπουργκ. Σε δύσκολη θέση η Μάιντς που βρίσκεται μόλις ένα βαθμό από τη ζώνη των μπαράζ κι έχει και παιχνίδι παραπάνω από τη Φορτούνα αλλά και από τη 17η, Βέρντερ.

Στο 7ο λεπτό ο Μίλερ έσωσε μετά από όμορφο σουτ του Σκοβ ενώ στο 9’ ο Αβονίγι έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους και στο 21’ το σουτ του Κουεσόν πέρασε λίγο έξω. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 24ο λεπτό και στο 25’ η Χοφενχάιμ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Μπαουμγκάρτνερ. Ο Τσούμπερ εκτέλεσε αλλά ο Μίλερ έπεσε σωστά κι έσωσε τη Μάιντς.

Στο 29’ το σουτ του Χακ πέρασε μόλις έξω και στο 34’ το πανέμορφο φάουλ του Κουεσόν τράνταξε το δοκάρι της Χοφενχάιμ. Ο Σουηδός έχασε νέα ευκαιρία στο 37ο λεπτό και στο 40’ ο Μπάουμαν είπε όχι σε πλασέ του Μπακού από δεξιά. Από το κόρνερ η άμυνα της Χοφενχάιμ έδιωξε με δυσκολία και στο 42’ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν ιδανικά στην κόντρα αλά ο Σκοβ αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Μίλερ.

Τελικά στο 44ο λεπτό, ο Μπεμπού πήρε όμορφο την μπάλα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους και πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

Στο 51ο λεπτό ο Μίλερ έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Νταμπούρ, ενώ στο 55’ το σουτ του Φερνάντες έξυσε το δοκάρι της Χοφενχάιμ. Στο 57ο λεπτό μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στα καρέ της Χοφενχάιμ αλλά οι Νιακατέ και Κουεσόν δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και στο 61’ ο Αβονίγι βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ.

Στο 75’ και στο 79’ ο Μίλερ νίκησε εις διπλούν τον Μπάιερ και μάλιστα με εντυπωσιακούς τρόπους και στο 82’ ο Σζαλάι αστόχησε για εκατοστά με κεφαλιά από κοντά ενω στο 90+2' ο Οζτουνάλι αστόχησε από κοντά.

ΜΑΪΝΤΣ: Μίλερ, Χακ (46’ Μπροσίνσκι), Μπαρέιρο (76’ Σζαλάι), Νιακατέ, Φερνάντες, Μπρούμα, Μποέτιους (46’ Ονίσιουο), Κουεσόν (76’ Μαλόνγκ), Μπακού, Αβονίγι, Ματετά (46’ Οζτουνάλι)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Νορντβάιτ, Μπογκάρντε (46’ Ακπογκουμά), Πος, Ρούντι, Τσούμπερ (46’ Μπίτσακτσιτς), Σκοβ, Σαμασεκού, Μπαουμγκάρτνερ (86’ Γκάιγκερ), Νταμπούρ (72’ Μπάιερ), Λάρσεν (37’ Μπεμπού)