Στο ρελαντί η Λειψία, ''άλωσε'' το Βερολίνο η Λεβερκούζεν (VIDEO)

Χωρίς να εντυπωσιάσει αλλά και χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, η Λειψία καθάρισε εύκολα με 3-0 τη ''σκοτωμένη'' Βέρντερ Βρέμης, έπιασε κορυφή και περιμένει στραβοπάτημα αύριο της Μπάγερν στην Κολωνία

BUNDESLIGA - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΙΨΙΑ - ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: 3-0

Γήπεδο: Red Bull Arena

Χωρίς να εντυπωσιάσει αλλά και χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, η Λειψία καθάρισε εύκολα με 3-0 τη ''σκοτωμένη'' Βέρντερ Βρέμης, έπιασε κορυφή και περιμένει στραβοπάτημα αύριο της Μπάγερν στην Κολωνία. Σε ένα παιχνίδι που δε χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, οι «ταύροι» του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και από τη στιγμή που η Βέρντερ δεν μπορούσε για ακόμα ένα παιχνίδι να πετύχει το παραμικρό, έριξαν ρυθμούς σκεπτόμενοι το παιχνίδι της Τετάρτης με την Τότεναμ.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Μουκιέλε να γυρίζει για τον Σάμπιτσερ που έστρωσε τον Όλμο αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε λίγο έξω. Στο 18' οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ με τον Ανχελίνο να εκτελεί ένα φάουλ και τον Σικ να γυρίζει για τον Κλόστερμαν που από κοντά έκανε το 1-0. Στο 32' η Βέρντερ απείλησε με μακρινό σουτ του Φριντλ που πέρασε λίγο έξω, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Λειψία είχε καλή στιγμή με τον Ανχελίνο να περνά για τον Βέρνερ που γύρισε επικίνδυνα αλλά ο Βογκτ έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 39' οι «ταύροι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με ωραία κεφαλιά του Σικ, μετά από κόρνερ του Όλμο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οζάκο γύρισε επικίνδυνα από δεξιά με τον Ουπαμεκανό να βάζει λάθος το πόδι του στέλνοντας την μπάλα προς την εστία της ομάδας του αλλά ο Γκουλάτσκι απέκρουσε τελευταία στιγμή.

Μόλις 33 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους η Λειψία πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Λάιμερ να βγάζει απίθανη μπαλιά για τον Μουκιέλε που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-0. Τίποτα το ιδιαίτερο με τη λήξη της αναμέτρησης με τη Λειψία να κρατά εύκολα τη νίκη.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσκι, Μουκιέλε, Κλόστερμαν (60' Αμπαντού), Ουπαμεκανό, Χάλτσενμπεργκ, Σάμπιτσερ, Λάιμερ (60' Χαϊντάρα), Όλμο (69' Φόρσμπεργκ), Ανχελίνο, Σικ, Βέρνερ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκεμπρεσιλασιέ, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Φριντλ, Μαξ Έγκεσταϊν, Βογκτ (61' Τοπράκ), Κλάασεν, Μπιτενκούρτ (81' Γιοχάνες Έγκεσταϊν), Οζάκο (65' Σάρτζεντ), Ράσιτσα

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 2-3

Γήπεδο: An der Alten Försterei

Τεράστια νίκη για την Μπάγερ Λεβερκούζεν που πέρασε πολύ δύσκολα με 2-3 από το «An der Alten Försterei» απέναντι στη σούπερ μαχητική Ουνιόν Βερολίνου. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με την Ουνιόν είναι ανώτερη και να παίρνει προβάδισμα ωστόσο η Λεβερκούζεν στη μία φάση που έφτιαξε έφερε το ματς στα ίσα. Στο δεύτερο μέρος δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο ωστόσο με κάποιο τρόπο οι δύο ομάδες σκόραραν στις τρεις συνολικά ευκαιρίες που δημιούργησαν, με τις ασπιρίνες» τελικά να παίρνουν τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Ουνιόν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τον Φρόιντ να βρίσκει ωραία τον Άντριχ, αυτός γύρισε για τον Άντερσον που με πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Βερολινέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπίλτερ να γυρίζει από αριστερά και τον Άντερσον να στρώνει στον Γκέντερ που με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Στο 22' η Λεβερκούζεν έφερε το ματς στα ίσα με τον Τα να βγάζει απίθανη μπαλιά για τον Λαρς Μπέντερ που με κεφαλιά πέρασε για τον Χάβερτζ κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

Η Ουνιόν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 74' με σουτ του Άντριχ μέσα που την περιοχή που πέρασε λίγο έξω. Στο 81' η Λεβερκούζεν πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Αρανγκίς να βρίσκει ωραία τον Φόλαντ που έβγαλε μαγική μπαλιά για τον Ντιαμπί κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2. Στο 87' η Ουνιόν έφερε το ματς στα ίσα με τον Πόλτερ να ανοίγει ωραία για τον Μπίλτερ που έκανε καταπληκτική ενέργεια και υπέροχο σουτ για το 2-2! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «ασπιρίνες» ''έκλεψαν'' τη νίκη με τους Ντιαμπί και Μπελαραμπί να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον τελευταίο να κάνει το 2-3 με πλασέ από πλάγια θέση, με την μπάλα μάλιστα να βρίσκει και στον Πόλτερ. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η Ουνιόν έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Γκίκεβιτς να ανεβαίνει για ένα κόρνερ χάνοντας απίθανη ευκαιρία με σουτ μέσα από την περιοχή.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκίκεβιτς, Φρίντριχ, Σλότερμπεργκ, Σούμποτιτς (86' Πόλτερ), Τρίμελ, Γκέντερ (76' Πρέμελ), Άντριχ, Λεντζ, Γιουνούς Μάλι (76' Ίνγκβαρτσεν), Μπίλτερ, Άντερσον

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Τα, Σβεν Μπέντερ, Ταμπσόμπα, Βάιζερ (45' Αρανγκίς), Αμιρί (75' Μπελαραμπί), Λαρς Μπέντερ, Βενδέλ, Χάβερτζ, Φόλαντ, Μπέιλι (45' Ντιαμπί)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: 1-1

Γήπεδο: WWK ARENA

Μοιρασιά για Άουγκσμπουργκ και Φράιμπουργκ που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στη «WWK ARENA» σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες και πολλή αστοχία. Σε κακό φεγγάρι αμφότερες με την ισοπαλία να μην εξυπηρετεί καμία από τις δύο και κυρίως τη Φράιμπουργκ που θέλει να παραμένει σε τροχιά Ευρώπης.

Η Φράιμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο που απέκρουσε ο Κούμπεκ. Στο 25' η Άουγκσμπουργκ απείλησε με τον Ρίχτερ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κοχ και να σουτάρει αλλά η μπάλα βρήκε λίγο στο δοκάρι και πέρασε άουτ. Στο 38' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ιάγο να βγάζει σέντρα, τον Κοχ να κάνει τραγικό λάθος αφήνοντας ουσιαστικά την μπάλα στον Μαξ που από κοντά έκανε το 0-1, ενώ στο 44' νέα ευκαιρία με τον Μαξ ν' ανοίγει για τον Νιντερλέχνερ που σούταρε αλλά ο Σβόλοφ απέκρουσε.

Στο 50' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Φράιμπουργκ έφερε το ματς στα ίσα με σουτ του Χάμπερερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 55' ο Γκρίφο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ αλλα ο Κούμπεκ απέκρουσε. Στο 68' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Κοχ να βρίσκει ωραία τον Χάμπερερ που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε ευκαιρία και ο Γκίντερ με μακρινό σουτ αλλά ο Κούμπεκ απέκρουσε.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κούμπεκ, Λιχστάινερ (32' Φράμπεργκερ), Γκουβελέου, Γεντβάι, Ιάγο, Ρίχτερ, Κεντίρα, Μπάιερ, Μαξ (66' Βάργκας), Φιντμπόγκασον (80' Λέβεν), Νιντερλέχνερ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοφ, Σμιντ, Γκουλντέ, Κοχ, Γκίντερ, Χάμπερερ (84' Πέτερσεν), Αμπράσι, Χέφλερ, Γκρίφο (86' Κβον), Χέλερ, Βάλτσμιντ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ - ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: 2-3

Γήπεδο: PreZero Arena

Απίθανη ματσάρα στην «PreZero Arena» μεταξύ της Χόφενχαϊμ και της Βόλφσμπουργκ, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν τελικά με τη νίκη 2-3 συνεχίζονται τη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη. Η Βόλφσμπουργκ πήρε δύο φορές προβάδισμα, η Χόφενχαϊμ επέτρεψε και τις δύο αλλά τελικά δεν βρήκε απάντηση στο εξαιρετικό γκολ του Βουτ Βέχοστ στο 71' που τελικά έκρινε το παιχνίδι. Τρομερός ρυθμός και πολλές καλές ευκαιρίες και για τις δύο πλευρές.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 8' με τον Ρούντι να περνά για τον Καντεράμπεκ που σούταρε αλλά ο Κάστελς απέκρουσε. Στο 18' η Βόλφσμπουργκ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ρούντι, μετά τον Βέχοστ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1. Στο 32' οι γηπεδούχοι απείλησαν με μακρινό σουτ του Πος που μπλόκαρε ο Κάστελς, ενώ με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Βόλφσμπουργκ σκόραρε με τον Μεχμέντι αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 45' η Χόφενχαϊμ έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκρίλισιτς να ανοίγει ωραία για τον Κράμαριτς που έκανε ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Μπαουμγκάρτνερ κι αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 51' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Βόλφσμπουργκ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Χιούμπνερ στον Εμπαμπού, με τον Βέχοστ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-2, ενώ στο 56' είχε καλή στιγμή με σουτ του Σλάγκερ που πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα η Χόφενχαϊμ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Βέχοστ με τον Κράμαριτς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-2. Στο 71' η Βόλφσμπουργκ έβγαλε απίθανη επίθεση με την μπάλα να φτάνει στον Άρνολντ που πέρασε ωραία για τον Βέχοστ κι αυτός με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-3. Σο 81' νέα καλή στιγμή για τους «λύκους» με τον Μεχμέντι να γυρίζει για τον Ρουσιγιόν που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα απείλησε και η Χόφενχαϊμ με τον Σκοφ να γυρίζει για τον Χιούμπνερ που επίσης έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Πος, Μπίτσακτσιτς (45' Ζούμπερ), Χιούμπνερ, Σκοφ, Ρούντι (45' Μπρουν Λάρσεν), Γκρίλισιτς (74' Νταμπούρ), Σαμασέκου, Μπαουμγκάρτνερ, Κράμαριτς

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Εμπαμπού, Νότσε, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Σλάγκερ, Γκιλαβογί, Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι (86' Κλάους), Βέχοστ

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ - ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 1-2

Γήπεδο: Benteler-Arena

Τεράστια νίκη για τη Χέρτα Βερολίνου που έφυγε με το 1-2 από την «Benteler-Arena» απέναντι στην Πάντερμπορν και πήρε απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Βερολινέζοι άνοιξαν το σκορ, η Πάντερμπορν επέστρεψε και μάλιστα ήταν αυτή που θα μπορούσε να έχει κλέψει την νίκη ωστόσο αν και επιθετικά όλα καλά, προδόθηκε και πάλι από την άμυνά της.

Η Χέρτα άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με ωραία κεφαλιά του Μπογιατά, μετά από σέντρα του Ασκασιμπάρ, ενώ στο 18' σκόραρε ξανά, με τον Κούνια, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι του Πιόντεκ που έφτιαξε τη φάση.

Στο 51' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Πάντερμπορν έφερε το ματς στα ίσα με τον Σερμπένι να κάνει κάτι σαν γύρισμα σχεδόν πάνω από την τελική γραμμή και τον Γιέρσταϊν να μην κάνει σωστό υπολογισμό στέλνοντας ουσιαστικά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Στο 58' η Χέρτα είχε καλή στιγμή με τον Νταρίντα να γυρίζει για τον Πιόντεκ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 67' η Χέρτα πήρε και πάλι προβάδισμα καθώς μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων και απίθανες επέμβασης από τον Τσίνγκερλε, ο Κούνια έκανε το 1-2 με απίθανο τσκουνάκι.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ: Τσίνγκερλε, Γιανς (75' Ντράγκερ), Στρόμπιεκ, Σολνάου, Κόλινς, Γκασουλά (86' Μίχελ), Ζολίνσκι (45' Σερμπένι), Βασιλειάδης, Πρέγκερ, Αντβί-Ατζέι, Μάμπα

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιέρσταϊν, Σταρκ (70' Τορουνρίγκα), Μπογιατά, Ρέκικ, Ασκασιμπάρ, Πέκαρικ, Σκιέλμπερντ (45' Νταρίντα), Μάιερ, Μίτελσταντ, Κούνια (83' Ιμπίσεβιτς), Πιόντεκ