Μεγάλη νίκη της Μπάγερν επί της Μακάμπι

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε στην Γερμανία την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 80-68

Σπουδαία νίκη της Μπάγερν Μονάχου, που επικράτησε εντός έδρας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 80-68. Με τη νίκη αυτή, οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 7-14, την στιγμή που η «ομάδα του λαού» υποχώρησε στο 14-7, χάνοντας έδαφος για την πρώτη τετράδα.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης η Μπάγερν, η οποία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (14-7), φτάνοντας στο +10 (19-9), στο 7’. Το τρίποντο του Κοέν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (19-12), με τον Χιούστις να στέλνει τους Βαυαρούς στο +11 (23-12), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να ήταν στο +13 (27-14), στο 14’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μακάμπι, η οποία «ζεστάθηκε» στην περιφέρεια και ισοφάρισε (29-29), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι ισορρόπησε με την Μπάγερν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-33.

Η Μπάγερν διατηρούσε το μικρό προβάδισμά της και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν να βάζει μπροστά (39-41) τη Μακάμπι, στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 45-47, με τους Βαυαρούς να απαντούν με σουτ έξω από τα 6,75μ. για το δικό τους προσπέρασμα (52-47) και να κλείνουν μπροστά την τρίτη περίοδο (57-53).

Την αστοχία των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, στέλνοντας τη διαφορά στο +9 (62-53), στο 32’. Στη συνέχεια, η Μακάμπι αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (68-66), στο 36’. Ωστόσο, ήρθε νέα αντεπίθεση από τους Βαυαρούς, με τον Τζέντοβιτς να τους πηγαίνει στο +8 (74-66), με τρίποντο του Τσίπσερ να κάνει το 77-68 στο 39’ και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη για τους Γερμανούς που ήρθε με το τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 5 (1), Κόπονεν 9 (2), Μονρό 9 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Λο 9 (1), Τζέντοβιτς 19 (3), Τσίπσερ 17 (3/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Λεσόρ, Χιούστις 2, Ραντόσεβιτς 4.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 14 (2), Γουίλμπεκιν 9 (0/4 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 8 ασίστ), Έισι 6 (2), Ρέινολντς 4 (5 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 5 (1), Χάντερ 10 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοέν, Αβντίγια, Τζάκσον 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 4 (0/5 τρίποντα), Κοέν 5 (1).