Τέλος το όνειρο για τη Μαδαγασκάρη

COPA AFRICA 2019 - ΠΡΟΗΜΤΕΛΙΚΟΣ

Μαδαγασκάρη - Τυνησία: 0-3

(Σασί 52', Εμσακνί 60')

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Τυνησία νίκησε εύκολα τη Μαδαγασκάρη με 0-3 στο Κάιρο και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του φετινού Κόπα Άφρικα όπου και θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη. Τέλος στο όνειρο για τη Μαδαγασκάρη που στην παρθενική της συμμετοχή σε τελική φάση Κόπα Άφρικα, έφτασε μέχρι τους προημιτελικούς.

Η Τυνησία άνοιξε το σκορ στο 52' με τον Σασί μετά από ωραία ασίστ του Εμσακνί που μάλιστα ήταν εκείνος που οκτώ λεπτά αργότερα έδωσε μεγάλο προβάδισμα στους Τυνήσιους γράφοντας το 0-2. Την πρόκριση σφράγισε στις καθυστερήσεις ο Σλιτί κάνοντας το 0-3 μετά από ασίστ του Καζρί.

Μαδαγασκάρη: Αντριέν, Πασκάλ (66' Μορέ), Μετανίρ, Φοντέν, Μομπρίς, Ιλαϊμάριτρα (77' Νίβα), Αντριαναντενάινα, Αμαντά, Αντρέα, Αντριατσίμα, Νομενιανάαρι (66' Βοαβί)

Τυνησία: Μουέζ, Κεντίρα, Μπράουν, Μεριά, Χανταντί, Καζρί, Σασί (83' Αουαντί), Σκιρί, Τσααλελί (75' Ντραγκέρ), Εμσακνί (66' Σλιτί), Κενισί