1 ΣΧΟΛΙΑ

Νίκη σχεδόν μετά από δύο μήνες για την Ξάνθη

Με γκολ του Εντουάρντο στο 59′ η Ξάνθη επικράτησε Ατρόμητου με 1-0 και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τις 5/10, ανεβαίνοντας στους 19 βαθμούς

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΞΑΝΘΗ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ξάνθη Arena

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φώτιος Φωτιάδης

Η Ξάνθη με πέναλτι του Εντουάρντο στο 59' επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου, επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε ματς και έπιασε στην 3η θέση τον ΟΦΗ με 19 βαθμούς! Στους 14 ο Ατρόμητος που μένει μακριά από την εξάδα!

Και οι δύο ομάδες προέρχονταν από μία δύσκολη περίοδο, συνεχίζουν με υπηρεσιακούς προπονητές και ήθελαν να δείξουν πράγματα. Να χτυπήσουν το παιχνίδι. Έτσι είδαμε ένα όμορφο θέαμα.

Πρώτη ευκαιρία στο ματς για την Ξάνθη. Σουτ του Στάρτζεον έξω από την περιοχή, ασταθής επέμβαση από τον Μέγερι αλλά κανείς από τους Ακρίτες δεν ακολούθησε την φάση ώστε να επωφεληθεί.

Απάντηση από τους Περιστεριώτες στο 14'. Σουτ του Μανούσου η μπάλα άουτ. Φάση διαρκείας στα καρέ του Ατρόμητου στο 21'. Σουτ του Εντουάρντο από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Μέγερι.

Ο Γκάλο στο 27' δοκίμασε το πόδι του σε εκτέλεση φάουλ αλλά ο Άμπαντ ήταν στην θέση του.

Καλύτερη η Ξάνθη στην επανάληψη. Ανέβηκε στο γήπεδο και στο 57' κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χαρίση πάνω στον Ντουρίτσκοβιτς. Ο Εντουάρντο Τεσέιρα το έκανε γκολ και έβαλε μπροστά τους Ακρίτες.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει. Είχε μία καλή κεφαλιά με τον Μανούσο στο 62' αλλά ο Άμπαντ είχε και σε αυτή την φάση απάντηση. Στα υπόλοιπα λεπτά οι Ακρίτες κατάφεραν να κρατήσουν αρκετά εύκολα το προβάδισμα. Δεν απειλήθηκαν περαιτέρω και κράτησαν τη νίκη.

ΞΑΝΘΗ(Γιώργος Κόλτσης): Άμποντ, Στάρτζεον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Mαλεζάς, Εντουάρντο Τεσέιρα(84' Ντε Λούκας), Ρενέλα(68' Μπαριέντος), Καρασαλίδης, Τερκί(55' Καμαρά), Σόσα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ(Γιώργος Κορακάκης, Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Ατρόμητος: Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα(83' Ούμπιδες), Χαρίσης, Μανούσος, Ανδρούτσος(68' Ρόσα), Ενσικουλού, Βέλλιος(54' Γιακουμάκης)

aggelo21 - 2/12/2019 01:14

Είναι να μη σου έρχεται να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο; Νίκη μετά από 2 μήνες έκανε η Ξάνθη και βρίσκεται 1 βαθμό πιο πάνω από εμάς στη βαθμολογία!