Μεγάλο διπλό στην Ξάνθη ο Πανιώνιος

Βγήκε από το... αρνητικό πρόσημο στον βαθμολογικό πίνακα η ομάδα της Νέας Σμύρνης με το 1-2 επί της Ξάνθης

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: Ξάνθη Arena

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκορτζίλας

Έγραψε... συν στον βαθμολογικό πίνακα ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη απέναντι στην Ξάνθη και την πήρε με 1-2! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αραμπούλι με τα δύο τέρματα που σημείωσε. Είχε ισοφαρίσει με τον Λισγάρα προσωρινά η Ξάνθη που ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Στάρτζεον πριν το τέλος.

Η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά. Κρατούσε μπάλα και έψαχνε την στιγμή της στα αντίπαλα καρέ. Αλλά μόνο με στημένα κατάφερε να γίνει απειλητική για την εστία του Μάλερμπο. Πρώτα στο 10' με την εκτέλεση φάουλ του Κοβάτσεβιτς που πέρασε άουτ, ενώ στο 18' ο Στάρτζεον έπιασε... αέρα αντί για την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή των κυανέρυθρων.

Μετά το πρώτο μισάωρο οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο γήπεδο. Στο 39' ο Άρτσε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άμπαντ από πλάγια θέση. Ενώ το σουτ του Κόρμπου στο 40' κόντραρε και έφτασε αδύναμα στην αγκαλιά του πορτιέρο των Ακριτών.

Στο β' μέρος ο Πανιώνιος συνέχισε όπως τελείωσε το πρώτο. Πήρε και άλλα μέτρα στο γήπεδο. Είχε ένα καλό σουτ με τον Μασούρα στο 47' (έδιωξε ο Άμπαντ) και μία αδύναμη κεφαλιά του Αραμπούλι (εύκολο έργο για τον τερματοφύλακα της Ξάνθης). Αλλά στο 52' βρήκε στόχο και "πάγωσε" το Ξάνθη Arena. Λάθος στο κέντρο από τους Ακρίτες, ο Άρτσε έβγαλε τετ-α-τετ τον Μασούρα και αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Αραμπούλι με εξουδετερωμένο τον Άμπαντ.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ξάνθης. Στο 55' πιο συγκεκριμένα, ο Τζουρίτσκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Λισγάρας ξέφυγε από τον Παπαγεωργίου και με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η Ξάνθη όμως "κοιμήθηκε" ξανά. Και αυτό φάνηκε και από το τραγικό λάθος του Λισγάρα στο 65' αλλά σε εκείνη την φάση ο Αραμπούλι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άμπαντ. Το κατάφερε όμως στο 67'. Η άμυνα της ομάδας του Κίκο Ραμίρεθ "κόλλησε" ο Παπανικολάου γύρισε στην κενή εστία εκεί όπου ο φορ του Πανιωνίου απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για να κάνει το 1-2.

Η Ξάνθη έδειχνε σοκαρισμένη από το νέο προβάδισμα του Πανιωνίου. Η υπεροχή της στα τελευταία λεπτά δεν έγινε φάση, ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Σταρτζέον με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι, το 1-2 δεν άλλαξε ως το τέλος με τους κυανέρυθρους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη.

ΞΑΝΘΗ (Ραμίρεθ): Άμπαντ, Σταρτζέον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς(63' Ντε Λούκας), Τζουρίτσκοβιτς, Λισγάρας, Τεσέιρα, Ρενέλα(54' Ντε Αμορίμ), Καρασαλίδης, Μουλέν(75' Τερκί), Σόσα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Μάλερμπ, Λυμπεράκης(90+2' Σαραμαντάς), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μασούρας(61' Καμαρά), Παπανικολάου, Άρτσε(81' Τσιλούλης), Οικονομίδης, Αραμπούλι