3 ΣΧΟΛΙΑ

Με το στανιό ο Άρης

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα στο 34', αλλά στη συνέχεια εξαφανίστηκαν από το Κλ. Βικελίδης και ο καλύτερος Αστέρας όχι μόνο μείωσε, αλλά άξιζε την ισοφάριση την οποία όμως δεν πέτυχε (2-1)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΗΣ - ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Κλ. Βικελίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης

Ο Άρης επικράτησε δύσκολα με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο Κλ. Βικελίδης και παρέμεινε αήττητος για τέταρτο συνεχόμενο ματς. Σάσα και Ντιγκινί τα γκολ των "κίτρινων" που... σα να έφυγαν στα υπόλοιπα 60 λεπτά του ματς και ο Αστέρας άξιζε τουλάχιστον την ισοφάριση(μείωσε με τον Λουίς Φερνάντεθ).

Ο Άρης άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, κεφαλιά του Σάσα και 1-0 με τον Παπαδόπουλο να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι έπιασαν... στον ύπνο του Αρκάδες οι οποίοι δεν μπορούσαν να αναπυχθούν και να αντιδράσουν. Ο Άρης άγγιξε και δεύτερο γκολ στο 26'. Γύρισμα του Γκάμα στην περιοχή, ο Ντιγκινί έκανε το σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος έβγαλε με το πόδι! Το δεύτερο γκολ του Άρη δεν άργησε. Ήρθε στο 34ο λεπτό. Ο Ντιγκινί πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, έτρεξε και έφτασε ως τη περιοχή των φιλοξενουμένων εκεί όπου έδωσε στον αμαρκάριστο Ντιγκινί ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο αυτή τη φορά!

Ο Άρης επαναπαύθηκε μετά το δεύτερό του γκολ. Σα να... έσβησαν οι παίκες του Ένινγκ. Ο Αστέρας από το... πουθενά και στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Έμαν, μείωσε σε 2-1. Σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ στο 41', κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ, η μπάλα βρήκε και στο σώμα του Δεληζήση και κατέληξε στα δίχτυα.

Με την έναρξη του β' μέρους οι Αρκάδες άγγιξαν και την ισοφάριση... και πάλι από το πουθενά! Λουίς Φερνάντες και Μουνάφο έκαναν σουτ εκτός περιοχής αλλά ειδικά στο δεύτερο, ο Μουνάφο πάνω στην γραμμή έκοψε σωτήρια αφού ο Έμαν ήταν εκτός θέσης! Ο πορτιέρο του Άρη σταμάτησε στο 55' το σουτ του Λουίς Φερνάντεθ. Κι άλλη ευκαιρία για τον Αστέρα στο 61'. Σουτ του Τασουλή, έδιωξε εντυπωσιακά κοντά στη συμβολή των δοκών του ο Έμαν. Οι αλλαγές έδωσαν «κανονάκι» στους κίτρινους. Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει, στο 87' ο Έμαν σταμάτησε με το χέρι εκτός περιοχής την μπάλα σε πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ και αποβλήθηκε. Οι κίτρινοι με δέκα παίκτες και τον νεαρό τερματοφύλακα Τσιλιγγίρη να κάνει τρομερή απόκρουση στις καθυστερήσεις, κράτησαν το 2-1 και τη νίκη.

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα(70' Μπα), Φετφατζίδης(79' Τόνσο), Ντιγκινί(90' Τσιλιγγίρης), Ιντέγε

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι(28' Μπόρχα Φερνάντεθ), Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο(58' Σίτο), Καπίγια, Μαρκ Φερνάντεθ(65' Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες

ntaekara - 10/11/2019 17:52

Αν ξερει καποιος αδερφος να μου απαντησει.. Τωρα με την κοκκινη του Εμαν την επομενη αγωνιστικη θα παιξουν με τον τσιλιγγιρη ή θα εχει γυρισει ο Κουεστα?

kitrinh_enwsh - 10/11/2019 18:03

Δε γυρίζει φίλε. Με τον πιτσιρικά θα παίξουν.

ntaekara - 10/11/2019 18:06