Επέστρεψε ο Χατζηγιοβάνης, νίκησε ο ΠΑΟ

Με γκολ του νεαρού άσου που μετά την αποχώρηση Νταμπίζα ανανέωσε και επέστρεψε στην ομάδα, ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Περιστέρι - Αποδοκίμασαν την ομάδα οι φίλοι του Ατρόμητου με τη λήξη

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Περιστερίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Περιστέρι, επικρατώντας με 1-0 του Ατρόμητου. Το μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση πέτυχε ο Χατζηγιοβάνης. Αποδοκιμασίες στο φινάλε από τους φίλους του Ατρόμητου για την εικόνα της ομάδας.

O Παναθηναϊκός πατούσε πιο καλά στο γήπεδο (64%-36% η κατοχή υπέρ του) και είχε και την πρώτη του τελική, με ένα σουτ του Χατζηγιοβάνη στο 17'. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά μετά, έπιασε καλό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Γούτας έπεσε με αυτοθυσία και έκοψε! O ΠΑΟ κέρδισε και αρκατά στημένα αλλά οι εκτελέσεις ήταν κακές και πέρασαν δίχως φάση. Από την άλλη, ο Ατρόμητος προσπαθούσε στην κόντρα με ταχύτητα να απειλήσει. Στο 26' από ένα βολέ του Μανδά ο Ρόσα έκανε την πρώτη τελική για τους Περιστεριώτες (άστοχη όμως). Ενώ η εκτέλεση φάουλ του Ρόσα στο 34' ήταν κακή και ο Διούδης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει. Η υπεροχή του ΠΑΟ καρποφόρισε στο 43'. Μπαλιά του Μπουζούκη για τον Χατζηγιοβάνη ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μανδά για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν πιο επιθετικός. Αλλά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν έγινε απειλητικός. Μπήκε και ο Βέλλιος στο 61ο λεπτό. Αλλά την πρώτη ευκαιρία σε εστία είχε ο ΠΑΟ στο 62'. Ο Χατζηγιοβάνης μπήκε από τα αριστερά, έκοψε ωραία και ξεμαρκαρίστηκε και σούταρε με τον Μανδά όμως να του λέει "όχι". Ο Μπαένα στο 70' σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Εμφανής ήταν η κούραση στους παίκτες και των δύο ομάδων στα τελευταία λεπτά. Πολλές λάθος πάσες, ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να απειλήσει και ο ΠΑΟ κράτησε εύκολα τη νίκη με τους φιλάθλους του Ατρόμητου να αποδοκιμάζουν με τη λήξη του αγώνα παίκτες και τεχνική ηγεσία.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Μπαένα(80' Ενσικουλού), Ανδρούτσος(69' Νταβιώτης), Ρόσα(61' Βέλλιος), Γιακουμάκης, Μανούσος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης(75' Αλεξανδρόπουλος), Ζαχίντ(63' Χατζηθεοδωρίδης), Χ. Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης(71' Κολοβός), Καμπετσής