Η Βουλγαρία πήρε το «θρίλερ», στον όμιλο της Ελλάδας

Οι «γείτονες» νίκησαν τη Λετονία με 110-104 στη δεύτερη παράταση, για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2021

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστική του 8ου Ομίλου, στον οποίο βρίσκεται και η Ελλάδα, η Βουλγαρία αξιοποίησε την έδρα της και πήρε το «θρίλερ», σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Οι «γείτονες» ήταν πίσω στο σκορ, στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά πήγαν το ματς στην παράταση και τελικά μετά από δύο έξτρα πεντάλεπτα, έφτασαν και στη νίκη, που ήταν η πρώτη τους, στα προκριματικά για το Ευρωμπάσκετ του 2021.

Πλέον, η Βουλγαρία έχει ρεκόρ 1-1, ενώ για τους Λετονούς, αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα της, οπότε έπεσε στο 0-2 και είναι στην 4η και τελευταία θέση. Ο Ντι Μποστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, αφού τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 8 ασίστ. Στον αντίποδα, ο Μάρτινς Μέγιερς είχε 27 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-37, 58-63, 85-85 (κ.α.), 96-96 (1η παρ.), 110-104 (2η παρ.).