Δεύτερη νίκη για την Ελπίδα

Την δεύτερη νίκη του στην Volley League και την πρώτη εντός έδρας στην ιστορία του στην επαγγελματική κατηγορία πανηγυρίζει ο Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ του Ο.Φ.Η. στο ντέρμπι για την παραμονή στην κατηγορία και να πάρει ένα τρίποντο που έχει σημασία για τη μάχη της κατάταξης και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι άουτ.
Επίσης έδειξε πολλά για την περίπτωση που οι δύο ομάδες βρεθούν αντίπαλες στα πλέι άουτ. Η Ελπίδα μετά τις προσθήκες στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο έδειξε πολύ βελτιωμένη και πήρε «καθαρή» νίκη που την κάνουν να ελπίζει βάσιμα για την παραμονή της στην Volley League ειδικά εάν αντιμετωπίσει την ομάδα της Κρήτης στα πλέι άουτ.
Ο ΟΦΗ έμεινε καθηλωμένος στους 11 βαθμούς ενώ η Ελπίδα ανέβηκε στους 7 βαθμούς και απομένουν 4 αγωνιστικές.
Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε 1-0 σετ και είχε μεγάλο προβάδισμα στο 2ο και στο 3ο σετ που όμως δεν αξιοποίησε καθώς η Ελπίδας έκανε δύο μεγάλες ανατροπές.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-22, 25-16) σε 100΄

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 4π. (2/5επ., 2 μπλοκ, 30%επ., 20%αρ.), Χαριδήμου 17 (15/27επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (14/21, 62%υπ., 46%αρ.), Φερέλ 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιλουόνι 17 (12/15επ., 5 μπλοκ), Μακόφσκι 2 (1/1επ.) / Αντωνίου (λ. - 65%υπ., 48%αρ.), Μανωλάκης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Παπαδόπουλος, Σταυρίδης (λ).

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 6 (6/17επ., 41%υπ., 24%αρ.), Κομητούδης 4 (1/1επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 18 (15/30επ., 3 άσσοι), Καρατζάς 11 (9/12επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 9 (6/13επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (5/20επ., 48%υπ., 24%αρ.) / Γκαράς (λ. - 69%υπ., 54%αρ.), Κοσκινάς, Τσέλιος 1 (1/3επ.).