1 ΣΧΟΛΙΑ

Βόλεϊ: Έκανε περίπατο στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ!

Τα κορίτσια της ΑΕΚ νίκησαν με άνεση την ΧΑΝΘ μέσα στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ-Το aek365 σας μετέδωσε Live το ματς

Χωρίς την παραμικρή δυσκολία η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 σετ της ΧΑΝΘ μέσα στη Θεσσαλονίκη για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Pre League και συνέχισε το νικηφόρο σερί της, που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες (4-4), αλλά γρήγορα η ΑΕΚ έδειξε τις προθέσεις της και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων (5-8). Έτσι, τα κορίτσια της Ένωσης ανέβασαν την απόδοσή τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ (5-13). Η ΧΑΝΘ δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι η ΑΕΚ έφτασε ακόμα και στο +10 (7-17), κάτι που της έδωσε και προβάδισμα στα σετ με 1-0 (13-25).

Στο δεύτερο σετ και πάλι το ματς ήταν μοιρασμένο (2-2), ενώ η ΧΑΝΘ προσπάθησε να πεύχει κάτι καλό (5-2). Οι «κιτρινόμαυρες», όμως δεν του άφησαν να κάνουν το παιχνίδι τους (5-5) και έφεραν και πάλι το παιχνίδι υπέρ τους (7-8), ανεβάζοντας σταδιακά την υπέρ τους διαφορά (10-14). Τίποτα δεν άλλαξε στην πορεία (16-23), με αποτέλεσμα να γίνει το 2-0 στα σετ (17-25).

Έπειτα, η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι (2-5) και δεν άφησε σε κανένα σημείο την ΧΑΝΘ να αντιδράσει (4-9), δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας (8-13), η οποία σταδιακά ανέβαινε (13-21), με αποτέλεσμα να έρθει το 16-25 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 13-25, 17-25, 16-25.