Απέδρασε με Ντόρσεϊ η Μακάμπι

Πήρε πολύ σημαντική νίκη στη Βαλένθια

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ 25η αγωνιστική

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: 82-85

Πραγματικό ντέρμπι στο Λεβάντε όπου η Μακάμπι με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ επικράτησε με 85-82 της Βαλένθια.

Οι Ισπανοί διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα αλλά στην τέταρτη περίοδο είχαμε το απόλυτο θρίλερ. Οι δύο ομάδες διαδέχονταν η μια την άλλη στο προβάδισμα του σκορ και στα μέσα (36') της τέταρτης περιόδου είχαμε ισοπαλία 73-73. Με λίγο πάνω από ένα λεπτό να απομένει ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ έκανε το77-81 για τη Μακάμπι. Οι Ισπανοί απάντησε με τον Ντούμπλιεβιτς και μείωσαν στον πόντο (80-81). Στην επόμενη επίθεση όμως ο Ντόρσεϊ χτύπησε και πάλι έξω από τα 6,75 διαμορφώνοντας το 80-84. Με μια εύστοχη βολή του Ντόρσεϊ και ένα δίποντο του Αμπάντε φτάσαμε στο τελικό 82-85.

Εξαιρετικός ο Σκότι Γουίλμπεκιν των 20 πόντων από 1/2 δίποντα και 6/11 τρίποντα όμως ήταν η βραδιά του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Σε 22:38 ο νεαρός περιφερειακός σκόραρε 19 πόντους από 1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/6 βολές, έβαλε μεγάλο σουτ για το 77-81, ακόμη ένα για το 80-84 και στο τέλος πήρε δικαίως το βραβείο του MVP καθώς έδωσε και πέντε τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-33, 61-58, 83-85

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Κολόμ 10 (2), Μαρίνκοβιτς 6, Εντούρ 12 (6/7), Αμπάλντε 4, Λαμπεϊρί 11 (1), Τομπέι 8 (2), Ντούμπλιεβιτς 19 (3), Σαν Εμετέριο 10 (2), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 2, Φερνάνδο.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράιαντ 11 (1), Γουίλμπεκιν 20 (6), Ρέινολντς 4, Καλοϊάρο 5 (1), Χάντερ 12 (5/10 δίποντα), Σ. Κοέν, Αβντίγια 10 (2), Τσάκσον 4, Ντόρσεϊ 19 (4), Τζ. Κοέν, Στάνταμαϊρ.