Φοβερός Γιανγκ «σκότωσε» τους Χιτ (VIDEO)

Ο 21χρονος γκαρντ έβαλε 50 πόντους, οδηγώντας τους Χοκς στη νίκη- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Το καλύτερο, μέχρι στιγμής, παιχνίδι της καριέρας του έκανε το Τράε Γιανγκ, με τον 21χρονο γκαρντ να βάζει 50 πόντους και να οδηγεί τους Ατλάντα Χοκς στη νίκη 129-124 επί των Μαϊάμι Χιτ.
Οι Χιτ ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, προηγήθηκαν 32-36 στο 12', αλλά οι Χοκς απάντησαν με σερί 15-0, αποκτώντας προβάδισμα 11 πόντων, 52-41. Παρόλα αυτά, οι Χιτ αντέδρασαν και η λήξη του ημιχρόνου τούς βρήκε να μπροστά με 63-64. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν η σειρά των Χιτ να πάρουν διαφορά 11 πόντων, 78-89, 2:56 πριν το τέλος του τρίτου 12λεπτου, με τους γηπεδούχους να μειώνουν, 90-97, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στα 1:51 πριν το φινάλε, οι Χιτ προηγήθηκαν 119-124, αλλά, έκτοτε, δεν έβαλαν ούτε πόντο, με τους Χοκς να κάνουν σερί 10-0 και να παίρνουν το ματς, 129-124.
Σε 39:32 λεπτά συμμετοχής, ο Γιανγκ έβαλε 50 πόντους, τους 20 στην τελευταία περίοδο, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας. Νταμπλ-νταμπλ για τον Μπαμ Αντεμπάγιο, με 28 πόντους και 19 ριμπάουντ.
Οι Χιτ πλήρωσαν το "μπλακ άουτ" στο τέλος και είχαν για πρώτο σκόρερ τον Τσαμ Ρέντις με 31 πόντους.

Τις 26 νίκες σε 28, εντός έδρας, παιχνίδια έφτασαν οι Φιλαδέλφεια Σίξερς, καθώς λύγισαν, στην παράταση, τους Μπρούκλιν Νετς, 112-104.
Το ματς ξεκίνησε με τους Σίξερς να προηγούνται 22-6, για να ακολουθήσει αντίδραση από τους Νετς που κατέβασαν τη διαφορά, 26-20, στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Συνολικά, το επιμέρους σκορ της ομάδας του Μπρούκλιν ήταν 44-8, κάτι που τους επέτρεψε να πάρουν διαφορά 20 πόντων, 30-50, και να προηγηθούν 42-52 στη λήξη του ημιχρόνου, με τους Σίξερς να κατεβάζουν τη διαφορά χάρη σε επιμέρους 12-2.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο και, ενόψει τέταρτης περιόδου, οι Νετς ήταν μπροστά με 77-78. Με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν, για το φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Ντινγουΐντι έδωσε προβάδισμα στους Νετς, 101-103, στη συνέχεια ο Εμπίντ ευστόχησε και στις δυο βολές, 103-103, για να ακολουθήσει η τάπα του Καμερουνέζου στον Τσάντλερ και το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Νετς προηγήθηκαν 103-104, για να ακολουθήσει σερί 9-0 των Σίξερς, για το τελικό 112-104.
Ο Τζόελ Εμπίντ φαίνεται να βρίσκει τον παλιό, καλό εαυτό του, αφού κατέγραψε 39 πόντους και 16 ριμπάουντ στη στατιστική του. Πολύ καλός και ο Τομπάιας Χάρις με 22 πόντους, ενώ, καθοριστική η συμβολή, στην παράταση, των Άλεκ Μπερκς και Σέικ Μίλτον.
Ο Χάρις ΛεΒέρτ με 25 πόντους και ο Σπένσερ Ντινγουΐντι με 22 πόντους ξεχώρισαν από τους Νετς.

Με 25 εύστοχα σουτ τριών πόντων, ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας, οι Χιούστον Ρόκετς δεν είχαν πρόβλημα να επικρατήσουν, εκτός έδρας, των νεανικών Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 135-105.
Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο για τους Ρόκετς, οι οποίοι επέβαλαν την κυριαρχία τους από τα πρώτα λεπτά, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +35, 88-123, πριν από το τελικό 105-135.
Με 29 πόντους, αλλά και 10 ασίστ, ο Τζέιμς Χάρντεν ηγήθηκε του σκοραρίσματος για τους νικητές, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να βάζει 21 πόντους και να μοιράζει 10 ασίστ, πριν αποβληθεί.
Πέμπτη σερί ήττα για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Άντριου Ουίγκινς με 22 πόντους.

"Σβηστή" νίκη των Σάρλοτ Χόρνετς, μέσα στο Σικάγο, αφού επικράτησαν 103-93 των Μπουλς.
Με το 44-60 του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για την τελική επικράτηση, με τον Μαλίκ Μονκ να είναι ο κορυφαίος των Χόρνετς, με 22 πόντους, όσους και ο Μάιλς Μπρίτζες.
Για τους Μπουλς, ο Θαντέους Γιανγκ είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ζακ ΛαΒίν 19 πόντους (αλλά με 8/22 σουτ) και ο Σακίλ Χάρισον 13 πόντους.

Στη προσπάθεια που κάνουν, για να μπουν στα playoffs, οι Σακραμέντο Κινγκς νίκησαν 129-125 τους Μέμφις Γκρίζλις.
Το Σακραμέντο έχτισε σταδιακά μία διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ξεφεύγοντας με 70-61, ενώ στην τρίτη περίοδο ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους (87-69), φτάνοντας τελικά στη νίκη, παρά την αντεπίθεση των Γκρίζλις στο φινάλε, που πήγαν το παιχνίδι στον πόντο.
Ο Χάρισον Μπαρνς με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΝτιΆρον Φοξ να προσθέτει 26 πόντους και τον Μπάντι Χιλντ 20 πόντους.
Για τους Γκρίζλις, ο ΝτιΆντονι Μέλτον είχε 24 πόντους, ο Ζα Μοράντ 19 πόντους και οι Τζάρεν Τζάκσον και Τάιους Τζόουνς από 16 πόντους.