Πήρε το Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήρε το χρυσό σετ απέναντι στον Ολυμπιακό και έτσι κατέκτησε το πρώτο Λιγκ Καπ στην ιστορία του

Σε έναν τελικό που κρίθηκε στο χρυσό σετ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο χρυσό σετ με 15-13 του Ολυμπιακού και κατέκτησε το πρώτο Λιγκ Καπ στην ιστορία του και τον πρώτο του τίτλο μετά από δέκα χρόνια.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς με πιεστικό και σερβίς με τακτική στόχευση πάνω στον Χουσάι και σε συνδυασμό με το μεγάλο του όπλο το μπλοκ κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους 15-10. Οι πράσινοι διατήρησαν και μεγάλωσαν αυτό το προβάδισμά τους για να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17.

Στη συνέχεια, αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-6, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 13-13. Το ματς κινήθηκε στην ισοπαλία σε κρίσιμο σημείο (23-23), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτό που έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από νωρίς και έτσι μείωσε σε 2-1 στα σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη να κάνει τρομερό παιχνίδι κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους, στη συνέχεια να κατακτήσει το σετ με 19-25 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε εκεί. Ο Ολυμπιακός ήταν μία ταχύτητα πάνω από τον Παναθηναϊκό κατέκτησε και το τάι μπρέικ με 15-10 και έστειλε το παιχνίδι στο χρυσό σετ.

Εκεί, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 2-5, αλλά ο Παναθηναϊκός με επί μέρους 6-1 χάρη στα σερβίς του Πανταλέοντα προηγήθηκε με 8-6. Με δύο πόντους από τον Κουμεντάκη  έγινε το 8-8, με τους πράσινους να ξεφεύγουν ξανά με δύο πόντους (10-8) και στη συνέχεια με 12-9 με έναν άσο του Τσάτσιτς. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με δύο δύσκολες επιθέσεις από τους Κουμεντάκη και Χουσάι και με επίθεση άουτ του Στάροβιτς έκανε το 13-13. Ο Τσάτσιτς με δύο επιθέσεις από τα τρία μέτρα έδωσε το τρόπαιο στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13.