Σημαντική νίκη με 1-0 πανηγύρισαν οι «ροσονέρι» χάρη σε γκολ του Άντε Ρέμπιτς

SERIE A’-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΛΑΝ-ΤΟΡΙΝΟ: 1-0

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς κατέφτασε στο Μιλάνο ως Μεσσίας για τη Μίλαν τον Ιανουάριο, αλλά ο Άντε Ρέμπιτς είναι εκείνος που λάμπει το τελευταίο τρίμηνο. Ο Κροάτης με ακόμη ένα γκολ, οδήγησε τη Μίλαν σε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Τορίνο και πλέον οι «ροσονέρι» βρίσκονται σε θέση Ευρώπης.

Στο 20ο λεπτό η πρώτη αξιόλογη φάση, με τον Ιμπραΐμοβιτς να στρώνει για τον Πακέτα και τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ, αλλά ο Σιρίγκου έσωσε. Και στο 25ο λεπτό, ο Καστιγιέχο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Άντε Ρέμπιτς από το πέναλτι, πλάσαρε για το 1-0.

Στο 48ο λεπτό μετά από σέντρα του Καστιγιέχο, ο Ίμπρα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο και στο 53’ ο Ισπανός ήταν εκείνος που βρέθηκε σε θέση βολής μετά από γύρισμα του Ρέμπιτς, αλλά αστόχησε εξ επαφής.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κίερ (44’ Γκάμπια), Ερναντές, Ρομανιόλι, Καστιγιέχο, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Κεσί, Πακέτα (69’ Μποναβεντούρα), Ιμπραΐμοβιτς, Ρέμπιτς (88' Λεάο)

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ντε Σιλβέστρι, Ενκουλού, Λιάνκο (85’ Άινα), Μπρέμερ, Ανσάλντι, Ρινκόν, Λούκιτς, Εντέρα (64’ Τζάτζα), Μπελότι, Μπερενγκέρ (85’ Μίλικο)