Όρθια η Εσπανιόλ στην Ανδαλουσία

Παίζοντας με δέκα παίκτες στο τελευταίο 20λεπτο, η Εσπανιόλ έφυγε με βαθμό, 2-2, από την έδρα της Σεβίλλης

LA LIGA- 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΕΣΠΑΝΙΟΛ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: ΣΑΝΤΣΕΘ ΠΙΘΧΟΥΑΝ

Πολύτιμο βαθμό, στη μάχη που δίνει για παραμονή, πήρε η Εσπανιόλ, η οποία έκανε την ανατροπή, κόντρα στη Σεβίλλη, προηγήθηκε, έμεινε με δέκα παίκτες, ισοφαρίστηκε, αλλά, στο τέλος, κράτησε το 2-2, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε τρίτη σερί γκέλα.

Με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών στο ματς, η Σεβίλλη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Σούσο έκανε τη σέντρα και ο Οκάμπος πετάχτηκε, με κεφαλιά, στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Εσπανιόλ επιχείρησε να απαντήσει, σε προσπάθεια του Γου Λι, αλλά ο γκολκίπερ Βάτσλικ τον σταμάτησε. Η Σεβίλλη είχε ευκαιρία με τον Εν Νεσίρι στο 20ο λεπτό και, λίγο αργότερα, δέχτηκε την ισοφάριση. Στο 33' ο Σέρχι Γκόμεζ έκανε μαρκάρισμα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, οι της Εσπανιόλ ζήτησαν κόκκινη κάρτα, αλλά ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε κίτρινη. Ο Εμπάρμπα ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα πέρασε κάτω από δυο παίκτες της Σεβίλλης και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Χέσους Νάβας σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της Εσπανιόλ, αλλά η μπάλα είχε βγει, προηγουμένως, από την τελική γραμμή, κάτι που δεν αντιλήφθηκε ο βοηθός.
Στο 50ο λεπτό, η Εσπανιόλ έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν ο Γου έφερε μπροστά την μπάλα, από κεφαλιά-πάσα του Καλέρι, ξέφυγε από τον Ρεγκιλόν, πλάσαρε τον Βάτσλικ και έκανε το 1-2. Στη Σεβίλλη τα είχαν χαμένα και στο 61' ο Εμπάρμπα απείλησε και με δεύτερο, προσωπικό, γκολ, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απομάκρυνε με γροθιές. Στο 69ο λεπτό οι αριθμητικές ισορροπίες ανατράπηκαν, με τον Βίκτορ Σάντσεθ να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει την Εσπανιόλ με δέκα παίκτες. Δέκα λεπτά πριν το τέλος, η Σεβίλλη εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω. Από τα δεξιά ο Σούσο συνέκλινε, σημάδεψε τη γωνία και ισοφάρισε σε 2-2. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης, η Σεβίλλη πίεσε για τρίτο γκολ, αλλά σπουδαίες ευκαιρίες δεν δημιούργησε και, εντέλει, έχασε άλλους δυο βαθμούς, στη μάχη για μια θέση στην πρώτη τετράδα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Χέσους Νάβας, Σέρχι Γκόμεζ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν (54' Γκουντέλι), Φερνάντο, Μπανέγα (65' Ντε Γιονγκ), Βάσκεθ (46' Νολίτο), Σούσο, Οκάμπος, Εν Νεσιρί

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ, Μπερνάρντο, Καμπρέρα, Πεντρόσα, Εμπάρμπα (74' Καλέρο), Βίκτορ Σάντσεθ, Ρόκα, Νταρντέρ, Γου Λι (71' Βίκτορ Γκόμεθ), Καλέρι (82' Φερέιρα)