2 ΣΧΟΛΙΑ

Βόλεϊ: Φουλάρει για άνοδο η ΑΕΚ!

Τα κορίτσια της ΑΕΚ νίκησαν με 3-1 σετ την Κηφισιά και σε συνδυασμό με την ήττα των Αμαζόνων βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στην Volleyleague

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Pre League. Έτσι, η Ένωση πήρε ένα σημαντικό τρίποντο, καθώς σε συνδυασμό με την ήττα των Αμαζόνων με 3-0 από τη Λαμία, βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στην Volleyleague.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παρά τις προσπάθειες της Κηφισιάς να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο, δεν έδωσε δικαιώματα και παρέμεινε σε θέση οδηγού (14-11). Τα κορίτσια της ΑΕΚ διατήρησα μια καλή πορεία στη συνέχεια και κράτησαν τη διαφορά που είχαν «χτίσει» (21-14), με αποτέλεσμα να κάνουν εύκολα το 1-0 στα σετ (25-16).

Στη συνέχεια, η Ένωση μπήκε ακόμα πιο δυνατά και με εξαιρετικά ποσοστά σε μπλοκ και υποδοχή πήρε από νωρίς μεγάλη διαφορά (12-4). Αυτό δεν άλλαξε σε κανένα σημείο (22-12) και έτσι έγινε το 2-0 άνετα (25-21).

Έπειτα, η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε αρκετά την ΑΕΚ, η οποία έδειξε να μην μπορεί να βρει τα πατήματά της και να ανατρέψει την κατάσταση (15-5). Έτσι, οι φιλοξενούμενες κράτησαν το προβάδισμα (17-23) και μείωσαν σε 2-1 στα σετ (20-25).

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση νίκη και έτσι κυριάρχησε από νωρίς (17-8) και συνέχισε σε αυτό το ρυθμό, φτάνοντας στη νίκη με 3-1 σετ (25-11).

Τα σετ: 25-16, 25-21, 20-25, 25-11.

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα.

ΑΡΓΥΡΩ ΦΛΟΥΡΗ

leontas_021 - 16/2/2020 06:42

α) Δεδομενη η απευθειας ανοδος με την πρωτη θεση με το +5 απο τις Αμαζονες. Περα απο τη βαθμολογια αποδειχθηκε και στα δυο ματς (σε Κυπελλο και Πρωταθλημα) με τις Αμαζονες Κηφισιας η ανωτεροτητα της ΑΕΚ.

β) Πολυ ισχυρο ακομη και για Α1 το ροστερ με βασικα στηριγματα ως κεντρικες τις Διαλλα, Καββαδα, ακραιες τις Ραπτη, Καραγκουνη, λιμπερο την Μπελια, πασαδορο την Κουντουρα και διαγωνιο την... Συνέχεια Νομικου. Βεβαια του χρονου θα χρειαστουν τρεις ποιοτικες ξενες για να πρωταγωνιστησει!

γ) Μακαρι του χρονου να υπαρξει και επιστροφη στο αντρικο βολλευ, πρεπει να βρεθει χρηματοδοτης (διαδοχος του Μακρη) για το συγκεκριμενο τμημα...

2121AEK - 15/2/2020 22:19

Και να σκεφτεί κανείς ότι ο προηγούμενος προπονητής έχασε με τα χέρια κάτω από τις Αμαζωνες 3-0 και θα έχανε και την άνοδο παίζοντας μόνος του την κατηγορία....ΕΛΕΟΣ....