Η Μπιλμπάο κέρδισε με 4-2 στα πέναλτι την Τενερίφη και πήρε δραματική πρόκριση

COPA DEL REY-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Τενερίφη-Αθλέτικ Μπιλμπάο: 3-3 παρ. (2-4 πεν.)

(Χοσέλου 8’ πεν., 21’, Ντάνι Γκόμεθ 105+1’ πεν.-Ουίλιαμς 17’, 54’, Γιούρι 118’)

Γλίτωσε το κάζο η Μπιλμπάο που κέρδισε με 4-2 στα πέναλτι την Τενερίφη.

Στο 2ο μόλις λεπτό, η Μπιλμπάο έχασε τον Ερερίν με κόκκινη για φάουλ που έκανε λίγο έξω από την περιοχή. Μάλιστα από το φάουλ, η Τενερίφη κέρδισε πέναλτι και ο Χοσέλου από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0. Η Μπιλμπάο ισοφάρισε  με τον Ουίλιαμς στο 17’ αλλά στο 21’ ο Χοσέλου έκανε το 2-1. Παρόλα αυτά στο 54’ και παρά την αποθέωση που γνώρισε από τον κόσμο της Τενερίφη, ο Ουίλιαμς δε «λυπήθηκε» του νησιώτες κι έκανε το 2-2.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 94’ αποβλήθηκε ο Ρουίθ της Τενερίφη, η οποία όμως έκανε το 3-2 στο 105+1’ με πέναλτι του Ντάνι Γκόμεθ. Και στο 118’ ο Γιούρι με όμορφο μακρινό σουτ έκανε το 3-3 κι έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί οι Βάσκοι ήταν πι εύστοχοι και κέρδισαν με 4-2.