1 ΣΧΟΛΙΑ

Απίστευτη ματσάρα στο Μιλάνο και πρόκριση στην παράταση για Μίλαν (VIDEO)

Σε μία απίθανη ματσάρα στο «San Siro» που βρήκε Μίλαν και Τορίνο ισόπαλες 2-2 στην κανονική διάρκεια, οι «ροσονέρι» πήραν τεράστια νίκη και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του «Copa Italia» με 4-2 στην παράταση, πετυχαίνοντας ανατροπή στην ανατροπή που πέτυχε η «γκρανάτα»

COPA ITALIA - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΜΙΛΑΝ - ΤΟΡΙΝΟ: 2-2, 4-2 παρ.

Γήπεδο: San Siro

Σε μία απίθανη ματσάρα στο «San Siro» που βρήκε Μίλαν και Τορίνο ισόπαλες 2-2 στην κανονική διάρκεια, οι «ροσονέρι» πήραν τεράστια νίκη και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του «Copa Italia» με 4-2 στην παράταση, πετυχαίνοντας ανατροπή στην ανατροπή που πέτυχε η «γκρανάτα». Η Μίλαν πήρε από νωρίς προβάδισμα ωστόσο η Τορίνο που έδειξε να έχει συνέλθει κάπως από την εφτάρα απέναντι στην Αταλάντα, πέτυχε την ολική ανατροπή και κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της. Τη λύση για τους «ροσονέρι» έδωσε ο Χάκαν Τσαλχάνογλου που μπήκε αλλαγή στο 82' και στις καθυστερήσεις με μία γκολάρα έστειλε το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν πολύ ανώτερη από αυτή του Βάλτερ Ματσάρι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσαλχάνογλου που πέτυχε και δεύτερο τέρμα αλλά και τον Ζλάταν που σφράγισε τη νίκη, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους.

Η Μίλαν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12' με τον Καστιγιέχο να πετά ωραία στον χώρο για τον Ρέμπιτς που γύρισε για τον Μποναβεντούρα κι αυτός από κοντά έκανε το 1-0. Στο 25' νέα καλή στιγμή για τους «ροσονέρι» με σουτ του Καστιγιέχο που απέκρουσε ο Σιρίγκου. Στο 34' η Τορίνο έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπελότι να γυρίζει για τον Βέρντι που έβγαλε απίθανη μπαλιά για τον Μπρέμερ κι αυτός από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Στο 41' η Μίλαν σκόραρε με τον Ρέμπιτς αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι του Πιόντεκ νωρίτερα.

Η Τορίνο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 54' με τον Κιάερ να κόβει τελευταία στιγμή σουτ του Μπελότι. Τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε και η Μίλαν με τον Καστιγιέχο να γυρίζει για τον Ρομανιόλι που πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιρίγκου. Στο 71' η «γκρανάτα» πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Άινα να βγάζει σέντρα για τον Μπρέμερ που με κεφαλιά έκανε το 1-2 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μίλαν έφερε το ματς στα ίσα με τον Καστιγιέχο να στρώνει για τον Τσαλχάνογλου που με απίθανο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-2 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο 90+3' οι «ροσονέρι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να τελειώσουν την πρόκριση με τον Ραφαέλ Λεάο να γυρίζει για τον Ζλάταν που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Καστιγιέχο γύρισε για τον Ιμπραίμοβιτς που σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Σιρίγκου απέκρουσε.

Η Τορίνο είχε την πρώτη καλή στιγμή της παράτασης στο 94' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρντι που απέκρουσε ο Ντοναρούμα. Δύο λεπτά αργότερα η Μίλαν έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ραφαέλ Λεάο να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Ιμπραίμοβιτς, αυτός πανέξυπνα άφησε για τον Τσαλχάνογλου που πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Σιρίγκου απέκρουσε πάνω στη γραμμή. Στο 98' η «γκρανάτα» είχε καλή στιγμή με τον Άινα να πατά περιοχή από πλάγια και να σουτάρει αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε ενώ στη συνέχεια ο Μπελότι γύρισε για τον Ντε Σιλβέστρι αλλά ο Ρομανιόλι έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 102' οι «ροσονέρι» έχασαν ακόμα μία τεράστια ευκαιρία με Τσαλχάνογλου να περνά απίθανη κάθετη για τον Τέο που σε τετ-α-τετ με τον Σιρίγκου, νικήθηκε, ενώ στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και σούταρε αλλά ο Σιρίγκου ήταν και πάλι εκεί.

Στο 106' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους της παράτασης, η Μίλαν πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Κεσί να ανοίγει ωραία για τον Τσαλχάνογλου που σούταρε από πλάγια θέση, ο Σιρίγκου απέκρουσε αλλα η μπάλα του έκανε το χαρτί και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2. Τρία λεπτά αργότερα οι «ροσονέρι» τελείωσαν το παιχνίδι με τον Καστιγιέχο να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Ραφαέλ Λεάο που έστρωσε στον Ιμπραίμοβιτς κι αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-2! Στο 115' ο Ζλάταν απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά που απέκρουσε ο Σιρίγκου.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κόντι, Κιάερ, Ρομανιόλι, Τέο Ερναντές, Καστιγιέχο, Μπενασέρ, Κρούνιτς (81' Τσαλχάνογλου), Μποναβεντούρα (76' Ραφαέλ Λεάο), Ρέμπιτς (105' Κεσί), Πιόντεκ (65' Ιμπραίμοβιτς)

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ίτσο, Ενκουλού, Μπρέμερ (82' Τζίτζι), Ντε Σιλβέστρι (113' Λαξάλτ), Ρινκόν (113' Λιάνκο), Λούκιτς, Άινα, Βέρντι, Μπερενγκέρ (90' Μίλικο), Μπελότι

AEK_Leaks - 29/1/2020 01:36