Η Άστον Βίλα κέρδισε με 2-1 τη Λέστερ και πέρασε στον τελικό του Λιγκ Καπ

ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΑΓΓΛΙΑΣ-ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Άστον Βίλα-Λέστερ: 2-1 (1-1)

(Τάργκετ 12’, Τρεζεγκέ 90+3’-Ιεανάτσο 72’)

Στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας η Άστον Βίλα μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια. Οι «χωριάτες»κέρδισαν με 2-1 τη Λέστερ (1-1 το πρώτο ματς) και περιμένουν αντίπαλο από το ντέρμπι του Μάντσεστερ.

Οι «βίλατζερς» πήραν προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό, όταν βρήκαν ανοικτή την άμυνα της Λέστερ, με τον Γκρίλις να βγάζει μια... μαγική μπαλιά στον Τάργκετ που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σμάιχελ για το 1-0.

Η απάντηση από τις «αλεπούδες» ήρθε στο 72’ όταν ο Μπαρνς βρήκε στο δεύτερο δοκάρι μόνο του τον Ιεανάτσο, που με κοντινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το ματς έδειχνε πως θα πάει στην παράταση, αλλά ο Αιγύπτιος φορ είχε άλλη άποψη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ και την ομάδα του στον 7ο ουρανό.