Πρόκριση μετά από ματσάρα για τη Ρεν, σοκ για τη Μονπελιέ (VIDEO)

Στην παράταση κέρδισε η Ρεν την Ανζέ με το εντυπωσιακό, 5-4. Αποκλείστηκε από ομάδα 4ης κατηγορίας η Μονπελιέ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Μπελφόρ-Μονπελιέ: 0-0 (4-5 πεν.)

Αποκλεισμό σοκ γνώρισε η Μονπελιέ που έχασε από την Μπελφόρ, ομάδα 4ης κατηγορίας στα πέναλτι με 5-4.

Η Μπελφόρ άντεξε στην πίεση της Μονπελιέ, η οποία μάλιστα στο 90+4’ έμεινε δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρουγί. Το ματς δεν είχε γκολ ούτε στην παράταση και στα πέναλτι η Μπελφόρ κέρδισε με 5-4.

Ανζέ-Ρεν: 4-5 παρ.

(Τιούμπ 52’, 85’, Μπαοκέν 89’ πεν., Μπαοκέν 89’ πεν., Περέιρα 105+1’-Λεά 38’, Νιάνγκ 42’, 61’ πεν., Γκμποό 101’, Ζελέν 110’)

Μετά από ένα απίθανο ματς, η Ρεν κέρδισε την Ανζέ με 5-4 στην παράταση και πήρε την πρόκριση.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Λεά και ο Νιάνγκ έκανε το 0-2 στο 42’. Η Ανζέ μείωσε με τον Τιούμπ στο 52’ και ο Νιάνγκ έκανε το 1-3 με πέναλτι στο 61’. Ωστόσο στο 86’ ο Τιούμπ έκανε το 2-3 και στο 89’ ο Μπαοκέν με πέναλτι ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση. Το θρίλερ συνεχίστηκε κι εκεί, όπου ο Γκμποό έκανε το 3-4 στο 101’ και στο 105+1’ ο Περέιρα έγραψε το 4-4. Την πρόκριση στη Ρεν χάρισε ο Ζελέν με γκολ στο 110’.

Λιμονέστ-Ντιζόν: 1-2 παρ.

(Μπουζέ 49’-Κάδιθ 55’, Μαβιντιντί 120’)

Γλίτωσε το κάζο στην παράταση η Ντιζόν που κέρδισε με 2-1 τη Λιμονέστ.

Η Λιμονέστ άνοιξε το σκορ με τον Μπουζέ στο 49ο λεπτό και ο Κάδιθ έκανε το 1-1 στο 55’. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 120’ ο Μαβντιντί έκανε το 1-2.