Πέτυχε δυο γκολ στο 5-1 των Βεστφαλών επί της Κολονίας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ 19η αγωνιστική

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΚΟΛΟΝΙΑ: 5-1

ΓΗΠΕΔΟ: Signal Iduna Park

Η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε τη φορμαρισμένη Κολονία και δεν της άφησε περιθώρια. Με εξαιρετικό ποδόσφαιρο επικράτησε 5-1 και έπιασε την Μπάγερν στη δεύτερη θέση. Δύο γκολ πέτυχε ο Χάλαντ που έχει ξεκινήσει αφηνιασμένος την καριέρα του στην Ντόρτμουντ.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 52 δευτερόλεπτα για να σκοράρουν. Ο Σάντσο έκοψε για τον Γκερέιρο που εκτέλεσε με τη μια και έκανε το 1-0. Στο 3ο λεπτό ο Τίλμαν βρέθηκε ελεύθερος στα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά πλάσαρε άουτ. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στο 11' σε μαρκάρισμα στον Χακίμι αλλά μετά τη χρήση VAR άλλαξε την απόφαση του σε φάουλ. Το ανέλαβε ο Ρόις και ο Χορν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του ο Χούμελς, με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 29' ο Ρόις έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε τον Χορν. Ο επόπτης σήκωσε τη σημαία όμως το VAR έδειξε ότι το αστέρι της Ντόρτμουντ καλύπτεται και έτσι έγινε το 2-0. Ο Αζάρ στο 40' βγήκε τετ α τετ με τον Χορν αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει.

Στην επανάληψη, μόλις στο 48', ο Σάντσο κινήθηκε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή και με εντυπωσιακή εκτέλεση πέτυχε το 3-0. Ο Χακίμι στο 52' σούταρε από πλάγια θέση με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Σάντσο πλάσαρε άουτ. Η Κολονία είχε μεγάλη ευκαιρία στο 54' με τον Μπίρκι να κάνει τεράστια επέμβαση σε πλασέ στην κίνηση του Ουτ. Στο 65' όμως ο ίδιος παίκτης με πολύ ωραίο σουτ απλά πλάγια θέση μείωσε. Πέντε λεπτά μετά η Κολονία απείλησε με κεφαλιά του Έκτορ. Στο 77' όμως "χτύπησε" ο Χάλαντ. Μετά από φάση διαρκείας και δύο επεμβάσεις του Χορν η μπάλα έφτασε στον Νορβηγό που πέτυχε το 4-1.

Ο Σάντσο στο 81' έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και στο 85' ο Χορν έδιωξε δύσκολα το σουτ του Χακίμι. Το 5-1 ήρθε στο 87' με ένα τρομερό γκολ του Χάλαντ που πέρασε τον Χορν και παρότι βρέθηκε πολύ πλάγια κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 90' ο Χούμελς λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Χούμελς, Ακάνζι, Χακίμι, Μπραντ, Βίτσελ, Γκερέιρο, Αζάρ (65'Χάλαντ), Σάντσο (89'Ρέινα), Ρόις (80'Νταούντ).

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Εχιζίμπουε (74'Μοντέστ), Μπορνόου, Τζίχος, Κάτερμπαχ, Σκιρί, Έκτορ, Τίλμαν (46'Κάιντς), Ουτ (80'Ρετσμπετσάι), Γιάκομπς, Κόρδοβα