Αγριεμένος Λεμπρόν «πάτησε» τους Νετς (VIDEO)

Με το 91ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, ο Τζέιμς ήταν κυρίαρχος και οι Λέικερς νίκησαν μέσα στο Μπρούκλιν- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Μπρούκλιν Νετς-Λος Άντζελες Λέικερς 113-128

Ακόμα ένα βήμα, ώστε να ξεπεράσει τον Κόμπι Μπράιαντ στη λίστα με τους κορυφαίους σκόρερ, όλων των εποχών, στο NBA, έκανε ο Λεμπρόν Τζέιμς, τα ξημερώματα στο Μπρούκλιν. Με το 91ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, ο "Βασιλιάς" οδήγησε τους Λος Άντζελες Λέικερς σε νίκη μέσα στο Μπρούκλιν, επί των Νετς, με 128-113.
Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Λέικερς να προηγούνται 35-38, για να ακολουθήσει, στο δεύτερο 12λεπτο, ένας καταιγισμός τριπόντων από τις δυο ομάδες και έτσι, το σκορ, στο φινάλε του ημιχρόνου, ήταν 70-75. Στη τρίτη περίοδο, οι Λέικερς πήραν διψήφια διαφορά, 75-88, αλλά οι Νετς αντέδρασαν και στα 49 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου, μείωσαν σε 94-95. Οι φιλοξενούμενοι "πυροβολούσαν" από τα 6.75, για το 94-104, ενόψει της τέταρτης περιόδου. Στα 12 τελευταία λεπτά, οι Νετς κατέρρευσαν, οι Λέικερς προηγήθηκαν και με +25, 96-121, φτάνοντας σε μια ακόμα νίκη, την 36η σε 45 αγώνες.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, έχοντας, πλέον, 33.626 πόντους, με τον Κόμπι Μπράιαντ να έχει 33.643. Ρεκόρ για τη φετινή σεζόν τα 19 εύστοχα τρίποντα των Λέικερς.
Ο Κάιρι Ίρβινγκ έβαλε 20 πόντους, για λογαριασμό των Νετς, οι οποίοι έχουν νικήσει σε 2 από τα 14 τελευταία τους παιχνίδια.

Νετς: Χάρις 6, Πρινς 18, Άλεν 7, Ντινγουΐντι 7, Ίρβινγκ 20, ΛεΒερτ 16, Τσάντλερ 15, Τεμπλ 11, Κούρουκς 8, Πίνσον 5

Λέικερς: Τζέιμς 27, Ντέιβις 16, Χάουαρντ 14, Γκριν 14, Μπράντλεϊ 2, Κούζμα 16, Κάλντγουελ-Πόουπ 11, Ντάντλεϊ 8, Καρούζο 8, Ρόντο 7, Ντάνιελς 3, Κουκ 2

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Ντάλας Μάβερικς 125-133

Για έκτη φορά, τη φετινή σεζόν, οι Ντάλας Μάβερικς είχαν πάνω από 20 εύστοχες προσπάθειες, σε σουτ τριών πόντων, 22, και έτσι έφυγαν νικητές από το Πόρτλαντ, 133-125 τους Μπλέιζερς. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν 21 εύστοχα τρίποντα και τα 43 συνολικά, σε ένα ματς, αποτελούν ρεκόρ για το NBA.
Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Μάβερικς στο +8, 37-45, ενώ, στο δεύτερο 12λεπτο, η διαφορά έφτασε και τους 17 πόντους, 49-66, και, παρά το γεγονός πως αστόχησαν στα οκτώ τελευταία τρίποντα που επιχείρησαν στη δεύτερη περίοδο, στη λήξη του ημιχρόνου βρίσκονταν στο +15, 63-78. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ταχύτητα στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, +25, για το 68-93. Κάπου εκεί οι Μπλέιζερς, με μπροστάρη τον Λίλαρντ, αφυπνίστηκαν, έκαναν σερί 17-0, για το 85-93, με τους Μάβερικς να αντιδρούν για το 90-103, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στα τελευταία 12 λεπτά, οι Μπλέιζερς δεν κατάφεραν να απειλήσουν περισσότερο και έτσι οι Μάβερικς έφτασαν στο τελικό 125-133.

Έξι παίκτες των Ντάλας Μάβερικς ευστόχησαν σε, τουλάχιστον, τρία τρίποντα, με τον Λούκα Ντόντσιτς να είναι ο κορυφαίος, έχοντας 27 πόντους, τους 20 στο πρώτο μέρος, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ.
Απέναντί του, είχε έναν τρομερό Ντάμιαν Λίλαρντ που έβαλε 47 πόντους, λίγες μέρες αφού είχε σκοράρει 61 πόντους, για λογαριασμό των Μπλέιζερς.

Μπλέιζερς: Αρίζα 21, Άντονι 16, Γουαϊτσάιντ 14, Σίμονς 5, Λίλαρντ 47, Τρεντ 20, Σουάνιγκαν 2

Μάβερικς: Χάρνταγουεϊ 11, Φίνεϊ-Σμιθ 11, Πορζίνγκις 20, Ντόντσιτς 27, Κάρι 17, Τζάκσον 6, Κλέμπερ 15, Ράιτ 9, Μπράνσον 17

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 112-124

Έχοντας παίξει παράταση λίγες ώρες πριν και φτάνοντας στο Κλίβελαντ νωρίς την ημέρα του ματς, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς βρήκαν τα αποθέματα για να επικρατήσουν των Καβαλίερς με 124-112.
Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς προηγήθηκαν 18-6, στη συνέχεια οι Γουίζαρντς πήραν τον έλεγχο, πήραν διαφορά 14 πόντων, 46-60, και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 61-68. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά έως και τους 20 πόντους, 78-98, σχεδόν δυο λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου 12λεπτου, "καθαρίζοντας" το ματς.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 36 πόντους και 8 ασίστ, σε 29 λεπτά συμμετοχής, ήταν ο καλύτερος παίκτης των Γουίζαρντς.
Ο Κέβιν Λοβ με 21 πόντους ξεχώρισε από τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, που μετράνε έξι συνεχόμενες ήττες, 11 στα 13 τελευταία παιχνίδια.

Καβαλίερς: Οσμάν 9, Λοβ 21, Τόμπσον 6, Σέξτον 29, Γκάρλαντ 13, Έξουμ 2, Νανς 22, ΜακΚίνι 7, Χένσον 3

Γουίζαρντς: Μπιλ 36, Μπράιαντ 9, Μαχίνμι 7, Τόμας 13, Μπόνγκα 9, Μπέρτανς 17, ΜακΡέι 4, Πασέτσνικς 4, Μπράουν 8, Σμιθ 17