Τρομερή εμφάνιση και πρόκριση για την Σάκκαρη (VIDEO)

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε της Κις και θα βρεθεί, για πρώτη φορά στην καριέρα της, στους «16» του Australian Open

Στον τρίτο γύρο του Australian Open, η Μαρία Σάκκαρη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας απέναντί της την Μάντισον Κις, Νο.3 του ταμπλό. Η Ελληνίδα πρωταθλήτριας επικράτησε 6-4, 6-4 και, για πρώτη φορά στην καριέρα της, θα βρεθεί στη φάση των "16" ενός Grand Slam.

Σημειώνεται πως η Μαρία Σάκκαρη γίνεται η πρώτη Ελληνίδα τενίστρια, μετά τη Λένα Δανιηλίδου το 2003, που θα βρεθεί στον τέταρτο γύρο του Australian Open.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με δύο σερί breaks, στο 3ο (2-1) και το 5ο (4-1) game, βρέθηκε να προηγείται 5-1 της Κις η οποία, το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει πίσω το ένα break (5-3), με την Σπαρτιάτισσα να σερβίρει επιτυχημένα τη δεύτερη φορά για το προβάδισμα στο σκορ, μετά από 35 λεπτά στο 1ο σετ.

Η πολύ πιο επιθετική Μάντισον Κις, υπέπεσε σε 40 αβίαστα λάθη έναντι μόλις 21 της Μαρίας η οποία έκανε μια φοβερή ανατροπή στο 2ο σετ, μετά το break της Αμερικανίδας στο 6ο game (4-2). Ξανά με δύο συνεχόμενα breaks, η Μαρία βρέθηκε με τις μπάλες στο χέρι να σερβίρει για το ματς κι αφού έσωσε break point της αντιπάλου της στο τελευταίο game, κατάφερε να ολοκληρώσει τη σπουδαία νίκη της, μετά από μάχη που κράτησε 1 ώρα και 15 λεπτά.