Προβάδισμα πρόκρισης για τον Απόλλωνα (VIDEO)

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε ο Απόλλωνας Λεμεσού κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, για το πρώτο ματς των ημιτελικών του Κυπέλλου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΥΠΡΟΥ-2ος ΓΥΡΟΣ

Απόλλωνας Λ.-ΑΠΟΕΛ: 1-0

(Μπέντσοπ 4’)

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο Απόλλωνας Λεμεσού που κέρδισε με 1-0 τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ματς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο  Μπέντσοπ στο 4ο μόλις λεπτό.

Δόξα Κατ.-ΕΝΠ: (2-0)

(Ασαμόα 90+4’-Ουντόζι 79’)

Η Δόξα πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου κόντρα στην Ένωση. Το ισόπαλο 1-1 στο «Μακάρειο» σε συνδυασμό με την νίκη 0-2 στο Παραλίμνι, έδωσαν το εισιτήριο στην ομάδα της Κατωκοπιάς.

Ουντόζι στο 79′ και Ασαμόα στο 94 τα γκολ.

Καρμιώτισσα-ΑΕΚ: 0-1 (0-3)

(Κωνσταντίνου 56’)

Η ΑΕΚ κέρδισε την Καρμιώτισσα με 1-0 στον επαναληπτικό αγώνα για το Κύπελλο και με συνολικό σκορ 4-0 πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του θεσμού.

Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε κάποια φάση αφού πέρα από δυο σουτ από πλευράς ΑΕΚ δεν υπήρξαν αξιόλογες τελικές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με όμορφο πλασέ του Κωνσταντίνου στο 56ο λεπτό.

Απ’ εκεί και πέρα η ΑΕΚ έλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες έτσι ώστε να πετύχει και δεύτερο γκολ ωστόσο δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να παραμείνει μέχρι το τέλος το 1-0.