Έμεινε όρθια η ΑΕΛ

Σε ένα ματς-θρίλερ Λάρισα και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι (2-2)

Ο Παναιτωλικός με τα 2 γκολ του Ντάουντα μέχρι το 79' κρατούσε μια μεγάλη νίκη στα χέρια του, όμως εν συνεχεία ήρθε η κατάρρευση και με 2 εύστοχα πέναλτι του Ουάρντα η ΑΕΛ πήρε το βαθμό (2-2).

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους και έτσι σκόραραν με ευκολία με τον Νιγηριανό φορ στο 28', Ντάουντα, ο οποίος με πολύ ωραίο και δύσκολο πλασέ από πλάγια θέση ύστερα από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι.

Η ΑΕΛ, μόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως μια έξοχη συνεργασία των Ρόσα και Ντάουντα, αρκούσε για να δώσει «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Και εκεί που άπαντες νόμιζαν πως όλα είχαν κριθεί, ήρθε ο Αιγύπτιος άσος, που κατάφερε να δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (στο 78' και το 86'), να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του, που ωστόσο έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη. Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Χάβου, έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 88' λόγω αποβολής του Τσιγγάρου, με την ΑΕΛ, να έχει στις καθυστερήσεις μία ακόμα καλή στιγμή και πάλι με τον Ουάρντα για να πετύχει την ολική ανατροπή.

ΑΕΛ:  Κρίστινσον, Καρανίκας, Μόρας, Μιχαήλ, Μούζεκ, Κάτσε (46' Βινίσιους), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς (75' Αλί Γκαζάλ), Μπούστος, Ουάρντα, Παπάζογλου (62' Νούνιτς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Τζανακάκης (78' Ντουάρτε), Μααρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Σιένστεντ, Τσιγγάρας, Ντίας, Άλβαρεζ (88' Ντάλσιο), Ρόσα, Ντάουντα (80' Μπαϊροβιτς).