Ο Ολυμπιακός του έβαλε τέσσερα γκολ και ανέβηκε ξανά πρώτος (4-2)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 4-2

ΓΗΠΕΔΟ: Γ. Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τζοβάρας

Ένας... άλλος Άρης κατέβηκε στο Φάληρο για τον αγώνα με τον ΟΣΦΠ και γνώρισε την ήττα με 4-2 από τον Ολυμπιακό. Έμπαζε η άμυνα της ομάδας από την Θεσσαλονίκη, έβγαιναν δύο ερυθρόλευκοι από τα πλάγια. Τα παράτησαν στην επανάληψη οι κίτρινοι και δεν έβαλαν δύσκολα στους Πειραιώτες.

Ο ΟΣΦΠ ξεκίνησε να χτίζει το παιχνίδι του από τα πλάγια. Εκεί όπου βρίσκονταν δύο ερυθρόλευκοι με έναν αμυντικό του Άρη στη μέση, καθώς τα χαφ δεν γύριζαν να μαρκάρουν(!) από τα πρώτα κι όλας λεπτά.

Την πρώτη αξιόλογη τελική όμως την είχε ο Άρης με την ανάποδη κεφαλιά του Λάρσον στο 13'. Ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης βρέθηκε απέναντι από τον Σα μετά από ωραία πάσα του Ιντέγε, αλλά ο Πορτογάλος πορτιέρο τον σταμάτησε με τα πόδια! Στην επαναφορά ο Σουηδός έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του ΟΣΦΠ και άουτ!

Ο ΟΣΦΠ απάντησε με τον Βαλμπουενά στο 15' με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Οι ερυθρόλευκοι μετά το 20' προσπάθησαν να παγώσουν τον ρυθμό και να ελέγξουν το ματς. Και στο 22' άνοιξαν το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Σεμέδο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα προς την εστία, ο Έμαν έδιωξε αλλά ο Γκιγιέρμε από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Δύο λεπτά μετά ήρθε και το 2-0. Οι παίκτες του Άρη πούλησαν την μπάλα στο κέντρο, ο Καμαρά έδωσε στον Μασούρα, αυτός έκανε την σέντρα και ο Ελ Αραμπί με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-0.

Ο Άρης μείωσε (στο 37') με τον Ρόουζ και έδειξε να συνέρχεται ενόψει του δευτέρου μέρους. Αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι από τα πλάγια στο 44' με τον Ομάρ πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων!

Στην επανάληψη ο Άρης τα παράτησε. Και αυτό φάνηκε και από τις αλλαγές του προπονητή του. Έξω Φετφατζίδης, έξω και ο Βέλεθ.

O Oλυμπιακός έψαξε και άλλα γκολ. Απείλησε με Μασούρα στο 53' και Ελ Αραμπί στο 55'. Στο 61' οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Βέλεθ ανέτρεψε τον Βαλμπουενά και ο Γάλλος το μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ λίγο μετά.

Ο ρυθμός έπεσε και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει άλλο ένα γκολ με τον Ντιγκινί στο 83' και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, στην μοναδική φάση των κίτρινων στο β' μέρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά(69' Λοβέρα), Γκιγιέρμε, Μασούρας, Ελ Αραμπί(80' Σουντανί)

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Εμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ(65' Σόουζα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Λάρσον, Φετφατζίδης(64' Μαρτίνες), Ιντέγε(45' Ντιγκινί)

Butcher - 20/1/2020 05:30

Η ίδια ομάδα δεν είχε διασύρει τον ζμπαουκ? Ε θα κουράστηκαν τα παιδιά....

jsofron - 20/1/2020 00:00

Αυτός ο Δεληζήσης τι να φτος ρε ;;; Οπως λέει και ο Γεωργίου ... σούταραν οι παίκτες του Ολυμπιακού και έσκυβε με μπλοζον να περάσει η Μπαλα ...

marton_21 - 19/1/2020 22:53

Ολυμπιακός Α - Ολυμπιακός Β : 4-2

Para21 - 19/1/2020 21:37

Αμαν και αυτοι του Αρη, γιατι βαζουν γκολ στον γαυρο; Δεν σκεφτονται τον Καρυπιδη μη παθει τιποτα απο την αγωνια;