Νίκη των Λέικερς στο Χιούστον με τετράδα-φωτιά (VIDEO)

Τέσσερις παίκτες πέτυχαν πάνω 20+ πόντους και η ομάδα του Λος Άντζελες επικράτησε των Ρόκετς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με εξαιρετική τρίτη περίοδο και τέσσερις παίκτες να πετυχαίνουν από 20 πόντους και πάνω, οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν των Ρόκετς, μέσα στο Χιούστον, με 124-115.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ρόκετς είχαν, συνεχώς, το προβάδισμα, απέκτησαν διαφορά επτά πόντων, 34-17, μετά τα πρώτα 12 λεπτά, και 1:42 πριν το ημίχρονο έφτασαν να προηγούνται και με +11, 63-52, με τους Λέικερς να μειώνουν σε 65-59, ενόψει δευτέρου ημιχρόνου.
Στη τρίτη περίοδο, οι Λέικερς ανέβασαν στροφές και με επιμέρους 10-3 πέρασαν, για πρώτη φορά, μπροστά στο σκορ, 68-69. Λίγο αργότερα ακολούθησε νέο επιμέρους των φιλοξενούμενων, 9-2, για το 75-85, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν, αλλά ο Γουέστμπρουκ αστόχησε σε δυο βολές και έτσι, ενόψει τέταρτης περιόδου, το σκορ ήταν 82-91, με τους Λέικερς να βάζουν 32 πόντους, περιορίζοντας τους Ρόκετς στους 17. Στα τελευταία 12 λεπτά, οι Λέικερς προηγήθηκαν και με +16, 88-104, για να ακολουθήσουν έξι αναπάντητοι πόντοι των Ρόκετς, για το 94-104, 6:44 πριν το τέλος. Οι Λέικερς απάντησαν με ένα δικό τους 6-0, 94-110 και δεν απειλήθηκαν μέχρι το φινάλε και το τελικό 115-124.
Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 31 πόντους και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, έχοντας την πολύτιμη βοήθεια των Κάιλ Κούζμα (23π., 8ρ.), Ντάνι Γκριν (20π.) και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ (20π.). Απέναντί του, είχε τον Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος έβαλε 34 πόντους, και τον Ράσελ Γουέστμπρουκ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ρόκετς με 35 πόντους.
Έτσι, οι Λέικερς επέστρεψαν στις νίκες, λίγες μέρες αφότου οι Τζαζ τους "έσπασαν" το νικηφόρο σερί, εννέα αγώνων, ενώ για τους Ρόκετς ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα.

Ο Φρεντ ΦανΒλιτ επέστρεψε στη δράση, μετά από απουσία πέντε αγώνων λόγω τραυματισμού, και οδήγησε τους Τορόντο Ράπτορς στη νίκη, 122-112, επί των Τίμπεργουλβς, μέσα στη Μινεσότα.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Τίμπεργουλβς ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν έως και με 9 πόντους διαφορά, 39-30, και η λήξη του ημιχρόνου τούς βρήκε στο +4, 62-58. Τα δεδομένα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με τον Κάιλ Λάουρι να βάζει τους πρωταθλητές μπροστά στο σκορ, 65-66, και με 17 πόντους στο τρίτο 12λεπτο βοήθησε τους πρωταθλητές να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων, 84-89, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με ανεβασμένη ψυχολογία, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το τελευταίο 12λεπτο με επιμέρους 21-6, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22, 93-115, "καθαρίζοντας" το ματς.
Ο Φαν Βλιτ με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών, με τον Κάιλ Λάουρι να προσθέτει 28 πόντους και 7 ασίστ στη νίκη των Ράπτορς.
Το πρώτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του συνοδεύτηκε με ήττα της ομάδας του, με τον Άντριου Ουίγκινς να τελειώνει το παιχνίδι, έχοντας 18 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, ο ρούκι Τζάρεντ Κάλβερ με 26 πόντους.

Ο Μάρκους Σμαρτ έβαλε 11 τρίποντα, αλλά είδε την ομάδα του, τους Σέλτικς, να χάνουν, μέσα στη Βοστώνη, από τους Φίνιξ Σανς με 123-119.
Οι Σανς μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, σε σημείο να προηγηθούν με διαφορά 16 πόντων, 10-26, σχεδόν τρία λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, για να ακολουθήσει σερί 15-0 των Σέλτικς. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων, 51-60. Στην τρίτη περίοδο, οι Σανς εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο και δεν επέτρεψαν η διαφορά να πέσει κάτω από τους 7 πόντους, με το σκορ, ενόψει τέταρτης περιόδου, να είναι στο 76-87. Στα τελευταία 12 λεπτά, οι Σέλτικς προσπάθησαν για την ανατροπή, έφτασαν στο -5, 85-90, με τους Σανς να απαντούν με συνεχόμενα τρίποντα. Με 11 αναπάντητους πόντους, οι Σέλτικς έφτασαν σε απόσταση βολής, 111-114, 1 λεπτό πριν το φινάλε. Ωστόσο, οι Σανς είχαν την ψυχραιμία να "κλειδώσουν" τη νίκη, 119-123.
Πριν από τρία χρόνια, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε βάλει 70 πόντους στην ήττα των Σανς στη Βοστώνη. Τα ξημερώματα, ο 23χρονος γκαρντ "άγγιξε" το τριπλ-νταμπλ, έχοντας 39 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από 26 πόντους έβαλαν ο ΝτεΆντρε Έιτον και ο Μίκαλ Μπρίτζες.
Για τους Σέλτικς, ο Σμαρτ με 11/22 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος παίκτης για την ομάδα της Βοστώνης, σημειώνοντας 37 πόντους (ρεκόρ καριέρας), όντας ο 11ος παίκτης στην ιστορία του NBA που ευστοχεί σε, τουλάχιστον, 11 τρίποντα σε ένα παιχνίδι.

Ο Καουάι Λέοναρντ άλωσε τη Νέα Ορλεάνη, με τους Λος Άντζελες Κλίπερς να επικρατούν133-130 των Πέλικανς. Διαβάστε πώς, πατώντας ΕΔΩ!