Αγχώθηκε, αλλά προκρίθηκε η Λαμία

Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τα Τρίκαλα, αλλά προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου χάρη στο 1-0 του πρώτου ματς

Η Λαμία έπαιξε με τη... φωτιά αναδείχθηκε ισόπαλη με τα Τρίκαλα (1-1) στον επαναληπτικό αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδας, ωστόσο πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση χάρη στο 1-0 του πρώτου ματς.

Το ματς

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 11ο λεπτό, ο Μπιανκόνι στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λαμίας. Ο παίκτης κέρδισε το πέναλτι από τον Ντόση, το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0. Στο 33', όμως, τα Τρίκαλα ισοφάρισαν σε 1-1 και γέμισαν άγχος τους γηπεδούχους. Ένα λάθος στο κέντρο έδωσε τη δυνατότητα στον Πέλκα να πάρει την μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Καχριμάν να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη, η Λαμία ήταν η ομάδα που άγγιξε περισσότερο το δεύτερο γκολ, αφού έχασε δύο ευκαιρίες με τους Σάλιακα και Βασιλόπουλο, με τον Ζαρόπουλο να σώζει την εστία του, ενώ στο 89' ο Μπιανκόνι πέρασε τον τερματοφύλακα των Τρικάλων, πλάσρε, αλλά ο Οικονομόπουλος -με τάκλιν- κράτησε το 1-1. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι η Λαμία πήρε μια αγχωτική πρόκριση.

ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Σάλιακας, Μπαχανάκ (24' λ.τ. Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Δημούτσος, Τιρόνε (72' Βλαχομήτρος), Βύντρα, Ρόμανιτς (78' Μπουλούλης), Μπιανκόνι.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ντόσης, Παπαγεωργίου, Ριζογιάννης, Ελευθεριάδης (76' Λώττας), Γρηγορόπουλος (60' Βέρτζος), Πέλκας, Τσίπρας, Σταματής (63' Τεγούσης).