Αγχωτική πρόκριση για τον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 2-0 από τον Βόλο στη ρεβάνς του Κυπέλλου, αλλά πήρε την πρόκριση

Χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα ο Ατρόμητος πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, παρά την ήττα που γνώρισε από τον Βόλο στο Περιστέρι.

Από νωρίς έμεινε με δέκα παίκτες η ομάδα του Περιστερίου, ενώ με εννιά τελείωσε το ματς ο Βόλος που πέτυχε δύο γκολ με πέναλτι, με το δεύτερο πάντως να σηκώνει κουβέντα, όχι γιατί δεν ήταν, αλλά για την διπλή επαφή που είχε κατά την εκτέλεση ο Γκουαροτσένα, αφού θα έπρεπε να μην μετρήσει.

Στο 11' ο Μπαλογιάννης βρέθηκε απέναντι στον Μανδά, με τον νεαρό γκολκίπερ να σώζει και ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Συγκεκριμένα ο Κιβρακίδης ανέτρεψε τον Τσαούση και ο Τσαμούρης σωστά έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκουαροτσένα και στο 13' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 22ο λεπτό ο Βόλος κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καχίλα με τον Ισραηλινό να δέχεται κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με αριθμητικό μειονέκτημα την ομάδα του. Ο Γκουαροτσένα ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση και παρά το γεγονός ότι γλίστρησε στην προσπάθεια του, ευστόχησε για το 2-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα που ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, ο Μανδάς ήταν σε ετοιμότητα στην κεφαλιά του Κανταμούρο, κρατώντας όρθια την ομάδα του Παντελίδη. Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 70ο λεπτό, όταν ο Μπαλογιάννης είδε την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Τσαμούρη και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια για μαρκάρισμα στον Ενσικουλού, με τον ρέφερι να τιμωρεί την πρόθεση του παίκτη που πήγε με τα δύο πόδια επικίνδυνα στον αντίπαλο του. Ενώ, η ομάδα του Γκαγιέδο έμεινε και με εννιά παίκτες στο 82’ αφού αποβλήθηκε ο Γκουαροτσένα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ταλόχα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει μια αγχωτική πρόκριση.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ταλόσα, Καχίλα, Γούτας, Μπαένα, Μάντσον, Ανδρούτσος (54’ Ούμπιδες), Ουγκράι (28’ Στρούγκης), Ενσικουλού (78’ Γιακουμάκης), Βέλλιος.

Βόλος (Πάμπλο Γκαγιέγο): Μελίσσας, Διαμάντης, Κανταμούρο, Δημόπουλος (76’ Φεράρι), Λύρατζης, Τσαούσης, Μαξ (46’ Τσοκάνης), Μπαλογιάννης, Μουνίθ , Γκουαροτσένα, Φερνάντο (46’ Τόρες).