Νίκη-τίτλου με 1-0 πήρε η Ανόρθωση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

ΚΥΠΡΟΣ-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ: 1-0

Γήπεδο: Αντώνης Παπαδόπουλος

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής αφού επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ με γκολ του Βασιλακάκη στο 63ο λεπτό. Με αυτή την νίκη η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε την διαφορά από τους «γαλαζοκίτρινους» στους 9 βαθμούς .

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιχνίδι με τις δυνατές μονομαχίες να κυριαρχούν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να φανούν απειλητικές και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η πρώτη καλή στιγμή στο παιγνίδι ήρθε στο 41ο λεπτό με ένα σουτ του Αρτυματά που κόντραρε στον Ντε Βινσέντι και κατέληξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά. Στο 54ο λεπτό ο Πάβλοβιτς έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 63ο λεπτό η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από πάσα-κεφαλιά του Καλτσά, ο Βασιλακάκης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπέλετς και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 83ο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ωστόσο ο Μπέλετς απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Καλτσά. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος (39′ Βασιλακάκης), Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κατσαράβα (46′ Ντούρις)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Σόουζα, Άλεφ, Ντε Βινσέντι (78’ Μάτιτς), Τάμαρι, Εφραίμ, Πάβλοβιτς (78’ Χαλένιους).