Η ΑΕΚ έχανε με 2-0 ως το 58ο λεπτό κι όμως κέρδισε τον Εθνικό με 5-2

ΚΥΠΡΟΣ-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εθνικός Άχνας-ΑΕΚ: 2-5

(Κοστόβσκι 19’, Μαρκόβσκι 36’-Τριτσκόβσκι 58’, 82’ πεν., 88’, 90’, Γκαρσία 79’)

Με μία εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ νίκησε με 5-2 τον Εθνικό στο Δασάκι με 4 γκολ του Ιβάν Τριτσκόβσκι.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες. Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Κονέ έκανε την πρώτη τελική για τον Εθνικό με δυνατό σουτ.

Στο 3ο λεπτό ο Φιόλιτς είδε τον Μπογκαντίνοβ εκτός θέσης, έκανε το δυνατό σουτ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μαρκόβσκι βγήκε τετ α τετ με τον Τόνιο, ο κίπερ της ΑΕΚ βγήκε νικητής από την μονομαχία. Στο 15΄οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με την κεφαλιά του Κοστόβσκι να περνάει λίγο έξω.

Στο 19ο λεπτό ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με τον Κοστόβσκι. Ο Μιγκελίτο έκανε την σέντρα στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, ο Κοστόβσκι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Τόνιο.

Στην επόμενη φάση ο Τέτε έπιασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μπογκαντίνοβ ήταν στην σωστή θέση και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 36ο λεπτό ο Εθνικός έφτασε στο 2-0 με τον Μαρκόβσκι. Ήταν το μακρινό γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μαρκόβσκι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τόνιο και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ΑΕΚ πίεσε για την μείωση του σκορ. Στο 44ο λεπτό ο Τάντι απείλησε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπογκαντίνοβ σταμάτησε την κεφαλιά του Τριτσκόβσκι.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο Β ημίχρονο και στο 56΄ο Τριτσκόβσκι νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Μπογκαντίνοφ.

Στο 57′ έφτασε στην μείωση του σκορ με κεφαλιά του Ιβαν Τριτσκόβσκι.

Από εκεί και πέρα έλεγξε τον αγώνα και έκλεισε τον Εθνικό στο δικό του μισό.

Η φιλοξενούμενοι εξαργύρωσαν την πίεση με γκολ από τον Φακούντο Γκαρσία στο 78ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χέφελ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, ο Τράττος έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Ιβάν Τριτσκόβσκι έφερε τα πάνω κάτω με δεύτερο δικό του γκολ στο 81ο λεπτό.

Στο 88′ ο Σκοπιανός με πλασέ έξω από την περιοχή πέτυχε χατ τρικ και σκότωσε τον Εθνικό.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το 4ο γκολ του Τριτσκόβσκι για το τελικό 2-5.