Προβάδισμα πρόκρισης για τη Λαμία

Με γκολ του Ρόμανιτς στο 51ο λεπτό η Λαμία νίκησε με 1-0 τα Τρίκαλα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου

Η Λαμία νίκησε με 1-0 τα μαχητικά Τρίκαλα και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν μικα νωθρή εικόνα και έτσι το ματς δεν είχε καλό ρυθμό. Τα Τρίκαλα είχαν την μόνη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος στο 42', όταν ο Τσίπρας είδε πολύ ωραία τον Ριζογιάννη αλλά, ο μέσος των γηπεδούχων ήταν άστοχος και μοιραία οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η Λαμία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 51', μετά από ωραία ενέργεια του Μπαχανάκ, όταν ο Ρόμανιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον  Οικονομόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Ζαρόπουλου. Στη συνέχεια τα Τρίκαλα πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς ωστόσο, να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση προς την εστία του Νταμίρ και έτσι η Λαμία έφυγε με το «διπλό» από τα Τρίκαλα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Ντόσης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Πέλκας (74' Πελάεφ), Λώττας, Ελευθεριάδης (67' Γρηγορόπουλος), Τσίπρας (78' Παπαγεωργίου).

ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Βύντρα, Ασίγκμπα, Βασιλόγιαννης, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μπάχανακ, Μπουλούλης (62' Δημούτσος), Ανάκογλου (46' , Καραμάνος, Σάλιακας (82' Βλαχομήτρος).