Διπλό πρωτιάς η Μπράγκα, ακολούθησε η Γουλβς

Η Μπράγκα πέρασε με 4-2 από την έδρα της Σλόβαν και καθάρισε την πρωτιά ενώ η Γουλβς διέλυσε με 4-0 την Μπεσίκτας

EUROPA LEAGUE-11ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ-ΜΠΡΑΓΚΑ: 2-4

Γήπεδο: Národný Futbalový Štadión

Η Μπράγκα πήρε το διπλό με 4-2 στην έδρα της Σλόβαν και καθάρισε την πρωτιά του ομίλου.

Στο 17ο λεπτό το σουτ του Ράσαλα πέρασε λίγο έξω, όπως κι εκείνο του Λιούμπισιτς στο 22’ και στο 42’ ο Σποράρ με σουτ από δεξιά έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 44’ μετά από κόρνερ από δεξιά, ο Φοντέ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-1.

Στο 62’ η κεφαλιά του Αμπένα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 70’ ο Ράσαλα με όμορφο σουτ έκανε το 2-1 αλλά στο 72’ ο Φρανσίσκο με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-2. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Σλόβαν, στο 74’ ο Φρανσίσκο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μποζίκοβ πέτυχε αυτογκόλ για το 2-3. Και στο 90+3’ ο Παουλίνιο έκανε το 2-4 μετά από κόντρες.

ΣΛΟΒΑΝ: Γκράιφ, Ράσαλα, Λιούμπισιτς, Σποράρ, Ντράζιτς (78’ Ρατάο), Αμπένα, Μεντβέντεβ, Ντάνιελ, Νόνο (76’ Μπάιριτς), Μποζίκοβ, Ντε Μάρκο

ΜΠΡΑΓΚΑ: Σα, Αγκμπό, Σάντος, Φοντέ (83’ Παουλίνιο), Νοβάις, Ρ.Όρτα, Βιάνα (59’ Καρλάο), Φρανσέρζιο, Φρανσίσκο τρικάο (82’ Γκαλένο), Καζού, Εσγάιο

ΓΟΥΛΒΣ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 4-0

Γήπεδο: Μολινό

Η Γουλβς κέρδισε εύκολα την Μπεσίκτας με 4-0 αλλά δεν της αρκούσε για την πρωτιά.

Στο 16ο λεπτό ο Κουτρόνε έχασε απίθανη ευκαιρία από κοντά, ενώ στο 19’ ο Ιταλός σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Στο 29’ ο Ρούντι είπε όχι σε σουτ του Οζίακουπ, ενώ στο 42’ ο Νέβες αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Γιουβακουράν.

Στο 50’ ο Γιουβακαράν βγήκε στο πουθενά αλλά ο Ντεντόνκερ αστόχησε με κεφαλιά, ενώ στο 58’ ο Νέτο έκανε μαγική ενέργεια και σέντρα από δεξιά και ο Ζότα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 62’ ο Ντεντόνκερ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι ενώ στο 62’ ο Βέλγος έπιασε απίθανο σουτ, η μπάλα τράνταξε ξανά το δοκάρι αλλά αυτή τη φορά ο Ζότα ήρθε από πίσω και πλάσαρε για το 2-0. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Μπεσίκτας, στο 67ο λεπτό ο Ντεντόνκερ με κεφαλιά έκανε το 3-0. Και μάλιστα στο 69’ ο Μπουρ σέντραρε από δεξιά και ο Ζότα σε κενό τέρμα έκανε το 4-0. Στο

ΓΟΥΛΒΣ: Ρούντι, Μπένετ, Νέτο, Μπουρ, Κίλμαν, Ντεντόνκερ (73’ Οτασοβί), Βινιάγρε, Μουτίνιο (70’ Πέρι), Κόαντι, Νέβες (56’ Ζότα), Κουτρόνε

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γιουβακουράν, Ναγίρ, Γιαλτσίν (64’ Ελνενί), Ρεμπότσο, Καγιά, Μπόιντ, Οζίακουπ, Σετσγκίν, Καλαφάτ (76’ Ρόκο), Λενς (81’ Ντιαμπί), Ουϊσάλ