Κράτησε την πρωτιά η Γάνδη, αδιάφορη νίκη και δεύτερη θέση για τη Βόλφσμπουργκ

Εύκολη νίκη για τη Γάνδη που με 2-1 απέναντι στην ουραγό αλλά αξιόμαχη Ολεξάντρια, κράτησε την πρωτιά στον όμιλο ενώ σε ένα παντελώς αδιάφορο παιχνίδι η Βόλφσμπουργκ νίκησε πολυ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 1-0 τη Σεντ Ετιέν και πήρε την πρόκριση ως δεύτερη

EUROPA LEAGUE - 9ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: 1-0

Γήπεδο: Volkswagen Arena - Wolfsburg

Σε ένα παντελώς αδιάφορο παιχνίδι η Βόλφσμπουργκ νίκησε πολυ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 1-0 τη Σεντ Ετιέν και πήρε την πρόκριση ως δεύτερη. Οι «λύκοι» έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ένα μέτριο δεύτερο ωστόσο οι «σταφανουά» εμφανίστηκαν τόσο αδιάφοροι που ήταν ακίνδυνοι.

Η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 8' με σουτ του Γκέρχαρντ που απέκρουσε ο Μουλέν, όπως και δύο λεπτά αργότερα σε σουτ του Εμπαμπού. Στο 15' οι «λύκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκίνζεκ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μουλέν, που απέκρουσε και σουτ του Στέφεν.

Στο 52' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ με τον Μπρέκαλο να περνά για τον Πάουλο Οτάβιο που τελείωσε ωραία τη φάση για το 1-0.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Πέρβαν, Εμπαμπού, Νότσε, Τισεράρντ, Πάουλο Οτάβιο, Γκέρχαρντ, Ρεξμπεκάι, Σλάγκερ (64' Γιουνούς Μαλί), Στέφεν, Γκίνζεκ (64' Ενμέτσα), Μπέκαλο

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Μουλέν, Παλέντσια, Αολού (45' Χόνορατ), Μουκουντί, Κολοτζιέτζακ, Γιουσούφ, Εμβιλά, Ντιουσέ (77' Γκαμπριέλ Σίλβα), Χαμουμά (55' Μπεντεντίμ), Μπέριτς, Νορτνέν

ΓΑΝΔΗ - ΟΛΕΞΑΝΤΡΙΑ: 2-1

Γήπεδο: GHELAMCO-arena - Ghent

Εύκολη νίκη για τη Γάνδη που με 2-1 απέναντι στην ουραγό αλλά αξιόμαχη Ολεξάντρια, κράτησε την πρωτιά στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη απλά για να μη βρεθούν πίσω από τη Βόλφσμπουργκ και τελικά τα κατάφεραν αφήνοντας με 3 βαθμούς τους Ουκρανούς.

Η Γάνδη άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Μπεζούς να περνά ωραία για τον Ντεπουάτρ που πλάσαρε ωραία νικώντας τον Πάνκιφ για το 1-0, ενώ στο 16' οι δύο τους συνεργάστηκαν και πάλι, με τον Μπεζούς να βγάζει σέντρα και τον Ντεπουάτρ με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα η Σεντ Ετιέν απείλησε με σουτ του Γκρετσίσκιν που απέκρουσε ο Καμίνσκι. Στο 26' νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ, μετά από κόρνερ του Οτζίτζα, που απέκρουσε ο Πάνκιφ, όπως και στο 36', σουτ και πάλι του Γιάρεμτσουκ. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Γάνδη είχε ακόμα μία ευκαιρία με σουτ του Μπεζούς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πάνικφ.

Στο 54' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ολεξάντρια μείωσε με ωραίο σουτ του Μιροσνιτσένκο. Στο 65' η Γάνδη είχε καλή στιγμή με σουτ του Μπεζούς που απέκρουσε ο Πάνκιφ.

ΓΑΝΔΗ: Καμίνσκι, Κάστρο Μόντες, Πλαστούν, Λούστιγκ, Ασαρέ, Κουμς, Οβουσού, Μπεζούς, Οτζίτζα (45' Μοχαμαντί), Ντεπουάτρ, Γιάρεμτσουκ (73' Τσακβετάτζε)

ΟΛΕΞΑΝΤΡΙΑ: Πάνκιφ, Πασάιεφ, Μπαμπογλό, Ντούντρα, Μιροσνιτσένκο, Γκρετσίσκιν, Κόβαλετς, Ζαπορόζναν (45' Ντόβγκι), Τρετιάκοφ (79' Ζαντεράκα), Μπεζμπορόντκο, Λούτσκεβιτς