Πρόκριση για Λουντογκόρετς, αντίο με διπλό για ΤΣΣΚΑ

To 1-1 με τη Φερεντσβάρος έδωσε την πρόκριση στους Βούλγαρους. Ήττα για την πρώτη Εσπανιόλ

EUROPA LEAGUE 8ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η αγωνιστική

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ-ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Λουντογκόρετς Αρένα

Αν και δεν ήταν καλύτερη η Λουντογκόρετς πήρε 1-1 από την Φερεντσβάρος και κααατέκτησε τη δεύτερη θέση στον όμιλο.

Οι Βούλγαροι ξεκίνησαν καλά και πίεσαν αλλά μετά το 15' ήταν οι φιλοξενούμενοι που κυριάρχησαν. Όμως στο 24' ο Λουκόκι πρόλαβε τον Ντιμπούζ και με πλασέ έκανε το 1-0. Η Φερεντσβάρος άγγιξε την ισοφάριση στο 30'  όμως ο Ιλιεφ νίκησε τον Ενγκουέν. Εννέα λεπτά μετά ήταν ο γκολκίπερ των Ούγγρων που είπε "οχι" στην κεφαλιά του Βάντερσον. Στην επανάληψη η Φερεντσβάρος μπήκε δυνατά ψάχνοντας το γκολ που θα την κρατήσει ζωντανή. Στο 68' είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ισαέλ και στο 73' απείλησε με τον Καράτιν. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 95' με τον Σίγκνεβιτς αλλά ήταν πολύ αργά για κάτι περισσότερο.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Ίλιεφ, Νεντιάλκοφ, Σισίνιο, Τερζίεφ, Άμπελ, Γκριγκόρε, Μπαντζί, Κεσέρου, Μαρτσελίνιο, Βάντερσον (84'Ντιάκοφ), Λουκόκι (77'Τσιμποτά).

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: Ντιμπούζ, Φριμπονγκ, Ενγκουέν, Ζούμπκοφ, Καράτιν (84'Ιχνατένκο), Σίγκερ (79΄Σκβάρκα), Μπότκα, Μπλάζιτς, Χάιστερ, Μπολί (84'Σίγκνεβιτς), Ισαέλ.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ-ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Κορνεγιά ελ Πρατ

Με ψηλά το κεφάλι άφησε το θεσμό η ΤΣΣΚΑ που νίκησε 1-0 την Εσπανιόλ βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί που είχε στο Europa.

Οι Καταλανοί είχαν καλή φάση στο 14' όταν ο Πομαζούν βγήκε και πρόλαβε τον Πιάτι πριν πλασάρει. Οκτώ λεπτά ο Αργεντίνος σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον γκολκίπερ της ΤΣΣΚΑ. Στο 31' ο Τσαλόφ βγήκε τετ α τετ με τον Πριέτο αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Oγκολκίπερ της Εσπανιόλ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση και στο 57' σε σουτ του Ακχμέτοφ. Τελικά στο 84' ο Φερνάντες βρήκε τον Βλάσιτς και αυτός με συρτό σουτ έκανε το 0-1. Μόλις δύο λεπτά μετά ο Σίγκουρντσον έχασε μεγάλη ευκαιρία.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πριέτο, Πίπα, Πεδρόσα, Νάλντο (86'Καλέρι), Λιούς Λόπεθ, Ιτουράσπε, Φερέιρα, Χάβι Λόπεθ, Πιάτι (73'Γκρανέρο), Λοσάνο, Καμπουθάνο (46'Γου).

ΤΣΣΚΑ: Πομάζουν, Μάριο Φερνάντες, Ακχμέτοφ (81'Σενίκοφ), Βλάσιτς (86'Μπιζόλ), Τσαλόφ, Κουτσάεφ (78'Σίγκουρντσον), Μάγκνουσον, Μπίστροβιτς, Καρπόφ, Ντιβέεφ, Ομπλιάκοφ.