Πρωτιά με τεσσάρα σε έντεκα λεπτά για τη Γιουνάιτεντ

Θύμισε... Γιουνάιτεντ για έντεκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και με 4-0 καθάρισε Αλκμάαρ και πρωτιά αφήνοντας του Ολλανδούς στη δεύτερη θέση

EUROPA LEAGUE - 12ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΑΛΚΜΑΑΡ: 4-0

Γήπεδο: Old Trafford - Manchester

Θύμισε... Γιουνάιτεντ για έντεκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και με 4-0 καθάρισε Αλκμάαρ και πρωτιά αφήνοντας του Ολλανδούς στη δεύτερη θέση. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ήταν σε άλλο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις ευκαιρίες τους να ανοίξουν το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως θύμισε κάτι από Γιουνάιτεντ και με τεσσάρα γκολ σε διάστημα έντεκα λεπτών, πήρε πανηγυρικά την πρώτη θέση του ομίλου. Στη δεύτερη θέση η Αλκμάαρ που σε έντεκα λεπτά μάζεψε όσα γκολ είχε δεχθεί στις πέντε προηγούμενες αγωνιστικές.

Η Αλκμάαρ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με σουτ του Σουγκαβάρα που απέκρουσε ο Ρομέρο, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε ευκαιρία και η Γιουνάιτεντ με σουτ του Αντρέας Περέιρα που απέκρουσε ο Μπιζότ. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών οι φιλοξενούμενοι απέλυσαν ξανά, με τον Ιντρίσι να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε ο Ρομέρο. Στο 41' η Αλκμάαρ είχε καλή στιγμή με κοντινή προβολή του Ντε Βατ που όμως έστειλε την μπάλα ψηλά, ενώ στην επόμενη φάση ο Στενγκς σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 51' με τον Γκρίνγουντ να γυρίζει για τον Μαρσιάλ που από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά. Δύο λεπτά αργότερα οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ σε μία υπέροχη φάση με τον Αντρέας Περέιρα να κάνει τρομερή ενέργεια στο κόρνερ, περνώντας για τον Μάτα που συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Μάτιτς και γύρισε για τον Γιάνγκ που με δυνατό διαγώνιο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στο 58' η Γιουνάιτεντ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με ωραίο συρτό σουτ του Γκρίνγουντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκρίνγουντ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα από τον Κλάσι, με τον Μάτα ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 3-0. Στο 64' ο Μάτα άνοιξε για τον Γκρίνγουντ που αφού έκανε ωραία ενέργεια, σούταρε κάνοντας το 4-0. Στο 79' η Αλκμάαρ είχε καλή στιγμή με σουτ του Στενγκς που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρομέρο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Γιάνγκ (68' Έθαν Λάιρντ), Τουανζέμπε, Μαγκουάιρ, Γουίλιαμς, Τζέιμς Γκαρνέρ, Μάτιτς, Αντρέας Περέιρα, Μάτα, Γκρίνγουντ (68' Φιλ Τζόουνς), Μαρσιάλ (59' Τσονγκ)

ΑΛΚΜΑΑΡ: Μπιζότ, Σβένσον, Κλάσι, Γούιτενς, Βέινταλ, Μίντσιο, Στενγκς, Κοοπμέινερς, Σουγκαβάρα (68' Βλάαρ), Ντε Βατ (63' Ντρούιφ), Ιντρίσι

ΠΑΡΤΙΖΑΝ - ΑΣΤΑΝΑ: 4-1

Γήπεδο: Stadion Partizana - Belgrade

Αποχαιρέτησε με εξαιρετική εμφάνιση η Παρτιζάν που καθάρισε με 4-1 την ουραγό Αστάνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο και σκόραραν τρείς φορές. Στο δεύτερο μέρος έριξαν ρυθμό ωστόσο και πάλι βρήκαν γκολ. Στην τελευταία θέση η Αστάνα.

Η Παρτιζάν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με τον Σουμά να σουτάρει μέσα από την περιοχή, τον Έρικ να αποκρούει στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω στον Σουμά που με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα νέα τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με σουτ του Σαντίκ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ στο 9' ο Έρικ απέκρουσε σουτ του Ζντίελαρ. Στο 22' η Παρτιζάν πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Τόσιτς να περνά ωραία για τον Σαντίκ που έκανε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα Σαντίκ και Ασάνο συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να κάνει το 3-0 με όμορφο σουτ. Στο 42' η Αστάνα απείλησε με σουτ του Ροταρίου που απέκρουσε ο Στοίκοβιτς.

Η Αστάνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με κεφαλιά του Περτσούκι, μετά από κόρνερ του Ροταρίου που απέκρουσε ο Στοίκοβιτς, όπως και Πέντε λεπτά αργότερα σε σουτ του Ροταρίου. Στο 74' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Κλιάχιτς να σταματά τον Κιζνιτσένκο. Δύο λεπτά αργότερα η Παρτιζάν πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Ασάνο να περνά ωραία για τον Σαντίκ που σε τετ-α-τετ με τον Έρικ, πλάσαρε ωραία για το 4-0. Στο 79' η Αστάνα μείωσε με ωραίο σουτ του Ροταρίου.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Στοίκοβιτς (70' Κλιάχιτς), Λούτοβατς, Όστοζιτς, Σ. Πάβλοβιτς, Ουρόσεβιτς, Σουμά (64' Λ. Πάβλοβιτς), Στσέκιτς, Ζντίελαρ, Τόσιτς, Ασάνο, Σαντίκ (83' Στεβάνοβιτς)

ΑΣΤΑΝΑ: Έρικ, Ρουκάβινα, Ποστίνκοφ, Λογκβινένκο, Σομκό, Μπεϊσεμπέκοφ, Μαέβσκι, Σιγκούργιονσον, Ροταρίου, Κιζνιτσένκο, Μουρταζάεφ (45' Περτσούκι)