Ακάθεκτη προς την κούπα η Λίβερπουλ! (VIDEO)

Η Λίβερπουλ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μπόρνμουθ, έφτασε τις 15 νίκες σε 16 παιχνίδια και καλπάζει για τον τίτλο

PREMIER LEAGUE-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 0-3

Γήπεδο: Vitality Stadium

Πάρτι έστησε η Λίβερπουλ μέσα στην έδρα της Μπόρνμουθ, την οποία κέρδισε με 3-0 κι έκανε ένα ακόμη βήμα για τον τίτλο.

Στο 7ο λεπτό ο Σαλάχ πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον Ράμσντεϊλ να μπλοκάρει, ενώ στο 25’ το μακρινό σουτ του Μίλνερ, έξυσε τα δοκάρια της Μπόρνμουθ και στο 35’ ο Χέντερσοον έβγαλε φοβερή μπαλιά 40 μέτρων και ο Τσάμπερλεϊν κινήθηκε μεταξύ άμυνας και Ράμσντεϊλ και με προβολή έκανε το 0-1. Στο 41ο λεπτό ο Άρνολντ σέντραρε από δεξιά με τον Φιρμίνο να πλασάρει από το πέναλτι και την μπάλα να σταματά πάνω στον Μεπάμ και στο 44’ ο Κεϊτά άλλαξε πανέμορφα με τον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να πατά με απίθανο τακουνάκι και τον άσο από τη Γουϊνέα να «τσιμπά» από κοντά για το 0-2.

Στο 45+3’ οι «κόκκινοι» άγγιξαν το 3-0 αλλά π Σαλάχ αστόχησε από το μισό μέτρο και προ κενής εστίας μετά από κεφαλιά που πήρε ο Φιρμίνο μετά  από κόρνερ.

Οι «κόκκινοι» πίεσαν και στην επανάληψη και στο 54’ ο Κεϊτά έκλεψε στο κέντρο, έδωσε με τη μία στον Σαλάχ που πλάσαρε ιδανικά για το 0-3. Στο 69’ ο Ράμσντεϊλ έδιωξε δύσκολα μετά από σουτ του Σαλάχ, όπως έκανε και στο 90+2' μετά από εκτέλεση φάουλ του Χέντερσον.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Ακέ (35’ Σίμπσον), Μεπάμ, Ρίκο, Φράνσις, Φρέιζερ, Λέρμα, Μπίλινγκ (58’ Λ.Κουκ), Xρούνεφελντ, Σολάνκε, Κ.Γουίλσον (64’ Γκόσλινγκ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Λόβρεν (40’ Άρνολντ), Ρόμπερτσον (76’ Τζόουνς), Χέντερσον, Μίλνερ, Τσάμπερλεϊν (87’ Sakir;i), Κεϊτά, Σαλάχ, Φιρμίνο