«Σκότωσε» την Μπάγερν η Γκλάντμπαχ, πετούσαν φωτιές Ντόρτμουντ και Λειψία (VIDEO)

Απίστευτη νίκη για την Γκλάντμπαχ που με ανατροπή πήρε το τρίποντο με 2-1 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου στο «BORUSSIA-PARK» και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

BUNDESLIGA - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: 2-1

Γήπεδο: BORUSSIA-PARK

Απίστευτη νίκη για την Γκλάντμπαχ που με ανατροπή πήρε το τρίποντο με 2-1 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου στο «BORUSSIA-PARK» και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Καθαρή αυτοκτονία των Βαυαρών που στο πρώτο ημίχρονο όχι απλά είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι αλλά την είχαν και με μεγάλο σκορ. Δεν το έκαναν και τελικά το πλήρωσαν από την πιο ''τίμια'' ομάδα της φετινής Bundesliga που δείχνει πως φέτος κάνει πορεία πρωταθλητισμού.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με τον Τολισό να γυρίζει για τον Μίλερ που από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Πέντε λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους Βαυαρούς με τον Κομάν να κάνει ωραία ενέργεια από τα πλάγια και γύρισμα για τον Λεβαντόφσκι που έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 16' ο Τιάγκο εκτέλεσε πανέξπνα ένα φάουλ για τον Λεβαντόφσκι που έπιασε ένα Βόλος στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 27' ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μίλερ να περνά ωραία για τον Λεβαντόφσκι που σούταρε αλλά ο Σόμερ ήταν και πάλι εκεί. Δύο λεπτά αργότερα η Μπάγερν είχε ακόμα μία τεράστια ευκαιρία με τον Σόμερ να απομακρύνει πάνω από τη γραμμή, την προσπάθεια του Κίμιχ, όπως έκανε και στο 42' σε σουτ του Κομάν. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκορέτσκα έβγαλε ωραία σέντρα για τον Μίλερ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 49' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με τους Μίλερ και Πέρισιτς να παίζουν ωραία το «1-2» και τον τελευταίο να νικά τον Σόμερ για το 0-1. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η Γκλάντμπαχ έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Μπενσεμπαϊνί, μετά από κόρνερ του Χόφμαν. Στις καθυστερήσεις η Γκλάντμπαχ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Χάβι Μαρτίνεθ στον Τουράμ, με τον Μπενσεμπαϊνί ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-1. Στην ίδια φάση ο Ισπανός στόπερ των Βαυαρών αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Μπενσεμπαϊνί, Γκίντερ, Ελβέντι, Λάινερ, Ζακάρια, Χόφμαν, Μπένες (58' Εμπολό), Στιντλ, Τουράμ, Πλεά (64' Χέρμαν)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (68' Χάβι Μαρτίνεθ), Αλάμπα, Ντέιβις, Τιάγκο, Γκορέτσκα, Τολισό (20' Πέρισιτς), Μίλερ, Κομάν, Λεβαντόφσκι

ΛΕΙΨΙΑ - ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 3-1

Γήπεδο: Red Bull Arena

Νίκη ''ρουτίνας'' για τη Λειψία που καθάρισε εύκολα με 3-1 τη Χόφενχαϊμ στην «Red Bull Arena». Οι «ταύροι» του Γιούλιαν Νάγκεσλαμ ήταν κυρίαρχοι καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, έφτασαν σε ακόμα μία νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά ο Τίμο Βέρνερ που πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του.

Η Λειψία άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 11' με τους Σικ και Βέρνερ να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο να κάνει το 1-0 με κοντινό πλασέ. Στο 19' η Χόφενχαϊμ είχε καλή στιγμή με σουτ του Μπίτσακσιτς που απέκρουσε ο Γκουλάτσι. Στο 21' οι «ταύροι» είχαν τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Μπάουμαν να αποκρούει κεφαλιά του Ουπαμεκανό αρχικά και σουτ του Φόρσεμπεργκ που στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ. Στο 38' η Χόφενχαϊμ απείλησε με σουτ του Γκέγκερ που έκοψε τελευταία στιγμή ο Κλόστερμαν στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Γκουλάτσι, ενώ δύο λεπτά αργότερα νέο σουτ του Γκέγκερ, κατέληξε στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο 51' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λειψία κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Πος στον Βέρνερ, με τον ίδιο ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-0. Στο 74' οι «ταύροι» είχαν καλή στιγμή με σουτ του Ενκουκού που απέκρουσε ο Μπάουμαν. Στο 83' η Λειψία τελείωσε το παιχνίδι με τον Σάμπιτσερ να κάνει το 3-0 παίρνονται το ριμπάουντ μετά από σουτ του Ενκοκού και επέμβαση του Μπάουμαν. Στο 89' η Χόφενχαϊμ μείωσε με κοντινή κεφαλιά του Μπίτσακσιτς.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Χάκτσενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Ίλσανκερ, Κλόστερμαν, Ντέμε, Λάιμερ, Φόρσμπεργκ (66' Ενκουκού), Σάμπιτσερ, Σικ (61' Πόουλσεν), Βέρνερ (84' Βολφ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Πος (58' Μπεμπού), Ακπογκούμα, Μπίτσακσιτς, Σκοφ, Γκίλισιτς, Σαμασέκου, Γκέγκερ, Ανταμιάν, Κράμαριτς

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: 5-0

Γήπεδο: SIGNAL IDUNA PARK

Απίθανη εμφάνιση από την Μπορούσια Ντόρτμουντ που διέλυσε με 5-0 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ στο «SIGNAL IDUNA PARK». Οι Βεστφαλοί έκανα ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και πήραν μία τεράστια νίκη ψυχολογίας αλλά και βαθμολογική ανάσα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Μάρκο Ρόις (δύο γκολ και μία ασίστ), Τζέιντον Σάντσο (δύο γκολ και μία ασίστ) και Τόργκαν Αζάρ (ένα γκολ και μία ασίστ).

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με σουτ του Ρόις που απέκρουσε ο Στέφεν. Στο 22' νέα ευκαιρία για τους Βεστφαλούς με τον Χακίμι να γυρίζει, τον Χόφμαν να διώχνει και τον Γκερέιρο να παίρνει το ριμπάουντ απειλώντας με βολέ που όμως απέκρουσε ο Στέφεν. Στο 42' η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με τον Πίστσεκ να περνά εξαιρετική κάθετη για τον Ρόις που από κοντά πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με εξαιρετικό μακρινό σουτ Ζαγκαντού που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπίρκι. Στο 52' οι Βεστφαλοί σκόραραν με τον Σάντσο αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 58' ο Σάντσο πέρασε ωραία για τον Αζάρ που πάτησε περιοχή και πλάσαρε ωραία για το 2-0. Στο 63' Ρόις και Σάντσο έπαιξαν ωραία το «1-2» με τον τελευταίο να πλασάρει κάνοντας το 3-0. Στο 70' ακόμα ένα γκολ για την Ντόρτμουντ με τον Χακίμι να περνά ωραία για τον Αζάρ που γύρισε για τον Ρόις κι αυτός από κοντά έκανε το 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Βεστφαλοί βγήκαν και πάλι ωραία στην επίθεση, με τον Χακίμι να γυρίζει για τον Σάντσο που από κοντά έκανε το 5-0.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Στέφεν, Ζίμερμαν, Χόφμαν, Άνταμς, Γκίσελμαν, Μπότζεκ, Μοράλες, Ζίμερ (59' Κοβνάτσκι), Μπέκερ, Τόμι (67' Μπαρκόκ), Χένινγκς

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: Μπίρκι, Πίστσεκ (78' Μπαλέρντι), Ακάνζι, Ζαγκαντού, Γκερέιρο, Βίτσελ, Μπραντ (78' Νταχούντ), Σάντσο, Ρόις (73' Γκέτσε), Χακίμι, Αζάρ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ - ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: 1-0

Γήπεδο: Schwarzwald-Stadion

Τεράστια νίκη για τη Φράιμπουργκ που πήρε δύσκολα το τρίποντο με 1-0 απέναντι στη Βόλφσμπουργκ και συνεχίζει τη φετινή εκπληκτική της σεζόν. Μοιρασμένο παιχνίδι με όλη του τη διάρκεια με τους γηπεδούχους να είναι απλά πιο αποτελεσματικοί στην τελική ενέργεια.

Η Φράιμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 17' με ωραίο σουτ του Γκίντερ που πέρασε λίγο έξω. Στο 33' οι γηπεδούχοι απείλησαν με μακρινό σουτ του Σμιντ που απέκρουσε εύκολα ο Κάστελς. Στο 44' η Βόλφσμπουργκ είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Βέχοστ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ, που πέρασε λίγο έξω.

Η Φράιμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 56' με σουτ του Χέλερ που πέρασε λίγο έξω. Στο 85' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σμιντ.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Γκίντερ, Χέιντζ, Κοχ, Γκουλντέ, Σμιντ, Χέφλερ (90+3' Φραντζ), Χάμπερερ, Χέλερ (90' Σλότερμπεργκ), Πέτερσεν, Σάλαϊ (88' Κβον)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Γουίλιαμ, Τισεράρντ, Μπρούμα, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Γκιλαβογί, Άρνολντ, Ζοάο Βίκτορ (75' Κλάους), Μεχμέντι (60' Μπρέκαλο), Βέχοστ

Τεράστια νίκη τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική για τη Γρανάδα που καθάρισε εύκολα με 3-0 την Αλαβές και επέτρεψε στα τρίποντα μετά από πέντε ανεπιτυχή αποτελέσματα

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΜΑΪΝΤΖ: 2-1

Γήπεδο: WWK ARENA

Τεράστια νίκη με ανατροπή για τη σταθερά ανεβασμένη Άουγκσμπουργκ που επιβλήθηκε με 2-1 της Μάιντζ στην «WWK ARENA». Οι «καρναβαλιστές» χωρίς να είναι καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, πήραν προβάδισμα από νωρίς ωστόσο στη συνέχεια μίλησε η καλύτερη ομάδα που θα μπορούσε μάλιστα να έχει πάρει τη νίκη πολύ πιο εύκολα και με μεγαλύτερο σκορ.

Η Άουγκσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με τον Ρίχτερ να καταφέρνει να στείλει την μπάλα άουτ ενώ η εστία ήταν κενή. Στο 15' η Μάιντζ άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια και σουτ του Ουζτουνάλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με κοντινό σουτ του Νιντερλέχνερ που απέκρουσε ο Ζέντνερ. Στο 32' η Άουγκσμπουργκ απείλησε ξανά, με τον Βάργκας να κάνει ωραία ενέργεια και να περνά για τον Ρίχτερ που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ωστόσο στο 41' πήρε το αίμα του πίσω, καθώς μετά από ωραίο γύρισμα του Νιντερλέχνερ, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 64' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Άουγκσμπουργκ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Βάργκας, με τον Νιντερλέχνερ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γένσεν επιχείρησε να απειλήσει από μακριά αλλά ο Ζέντνερ απέκρουσε.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κούμπεκ, Μαξ, Γεντβάι, Γκουβελέου, Λιχστάινερ (69' Ουντουοκάι), Μπάιερ, Κεντίρα (27' Μόραβεκ), Βάργκας, Γένσεν (82' Κόρδοβα), Ρίχτερ, Νιντερλέχνερ

ΜΑΪΝΤΖ: Ζέντνερ, Ουζτουνάλι, Ζουστ, Φερνάντες, Νιακατέ, Μάρτιν (80' Σζάλαϊ), Κουντέ Μαλόνγκ, Μπαρέιρο (45' Μπροζίνσκι), Ονισίβο (45' Αβονίγι), Μποτίους, Κουάισον