Πήρε το θρίλερ ο Ιωνικός κόντρα στο Περιστέρι

Στη δεύτερη παράταση κέρδισε ο Ιωνικός  το Περιστέρι με 100-95

Ο Ιωνικός πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη, αφού επικράτησε του Περιστέριου με 100-95 στη δεύτερη παράταση. Ο Στιβ Μπάρτ ξεχώρισε για τους νικητές με 35 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σημείωσε 19. Μεγάλο ματς για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Γιανίκ Μορέιρα με 30 πόντους και 8 ριμπαόυντ.

Ο Ιωνικός ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-4 ενώ στο 7-3 έπεσε το Περιστέρι.

Το παιχνίδι άρχισε με υψηλό ρυθμό (25-22 στο 10') και την ομάδα της Νίκαιας να βρίσκει σκορ με τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη - Τζαμάλ Τζόουνς. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά και δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Νίκου Βετούλα να ξεφύγουν (37-33 στο 20'). Με ένα επιμέρους 7-17 και τον Γιανίκ Μορέιρα να κάνει τη διαφορά μέσα στη ρακέτα, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε τα 5/20 τρίποντα του Ιωνικού και άλλαξε πλήρως τα δεδομένα (44-50 στο 25'). Οι γηπεδούχοι ήταν στα... σχοινιά, όμως αντέδρασαν με δύο σουτ του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ πίσω από τα 6,75μ. και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς (58-55 στο 30').

Ο Αμερικανός πλέι μέικερ του Βετούλα είχε βρει ρυθμό (19π. στο 35'), όμως και ο Μορέιρα ήταν σταθερά καλός (20π. στο ίδιο σημείο) και ο Στίβεν Γκρέι έδινε επιθετικές λύσεις στο Περιστέρι σε εκείνο το διάστημα. Έτσι, το ντέρμπι συνεχιζόταν (69-69 στο 36' και 72-73 στο 38'). Ο Ανγκολέζος σέντερ των φιλοξενούμενων έκανε θραύση, αλλά ο Μπαρτ βρήκε άλλο ένα τρίποντο (75-73, 86'' πριν από το φινάλε). Ο Ιωνικός έβγαλε την άμυνα και το πάρε - βάλε του Μπαρτ στον Σάφτενααρ έδωσε «άερα» 4 πόντων στην ομάδα της Νίκαιας (77-73). Ο Σκούτσι Σμιθ, όμως, μείωσε σε 77-75 και μετά το άστοχο τρίποντο του Μπαρτ ο Χαραλαμπόπουλος έστειλε τον Μορέιρα στη γραμμή των βολών με 4'' στο ρολόι. Ο σέντερ του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (77-77), αφού ο Ιωνικός στο φινάλε δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση.

Το διαβασμένο και ουσιαστικό παιχνίδι του Περιστερίου στον έξτρα χρόνο σε συνδυασμό με τα άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων και την αποβολή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 5ο φάουλ στο 42' έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενούμενων (78-82). Όμως, ένα «κακό» φάουλ του Γιάννη Αγραβάνη έδωσε τρεις βολές στον Μπαρτ, ο οποίος πρώτα έβαλε 3/3 και μετά με ένα σλάλομ έκανε... μόνος του την ανατροπή (85-84 με 47'' για την λήξη). Ο Βασιλόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, το Περιστέρι βρήκε επιθετικό ριμπάουντ (Σμιθ) και ο Μορέιρα πήγε ξανά στη γραμμή, για να ισοφαρίσει με 1/2 βολές (85-85). Ο Μπαρτ έχασε ένα «τρελό» τρίποντο και ο Βασιλόπουλος έκανε λάθος στην επαναφορά με 2,8''. Έτσι, ο Ιωνικός είχε την ευκαιρία να βρει καλάθι νίκης, αλλά ο Λόρενς έκανε 5'' στη δική του επαναφορά και το ματς οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση, αφού ο Σμιθ βρήκε σίδερο από το κέντρο (85-85).

Το ανεπανάληπτο «θρίλερ» συνεχίστηκε και στη δεύτερη παράταση, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (91-92 στο 48'). Ο Μάριος Μπατής έκανε 0/2β., αλλά μάζεψε το ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Γκρέι. Στα 57'' για το τέλος ο Μπαρτ έφτασε τους 33π. με 2/2 βολές (93-92) και ο Σμιθ αστόχησε σε μια σημαντική προσπάθεια. Το τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου στα 22'' για το φινάλε ήταν το σουτ που έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στον Ιωνικό (96-92), μέχρι την τελική επικράτηση (100-95).

Τα Δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77.
Η παράταση: 85-85, 100-95

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάφτεναρ 3 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημάκος 3 (1), Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (5/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπατής, Μπαρτ 35 (4/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 15/16 βολές), Κατούφας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30 (12/20 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γκρέι 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Μόουζες 5 (2/7 σουτ, 8 ριμπάουντ)