Λύτρωση στο 90+3’ για την Αταλάντα (VIDEO)

Τεράστια νίκη με 3-2 πήρε η Αταλάντα κόντρα στη Βερόνα με γκολ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα

SERIE A’-15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΒΕΡΟΝΑ: 3-2

Γήπεδο: Gewiss Stadium

Σε τροχιά τετράδας και πάλι η Αταλάντα που κέρδισε με 3-2 τη Βερόνα μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Στο 8ο λεπτό ο Ραχμάνι έσωσε προ του Καστάιν ενώ στο 11’ ο Μουριέλ έκανε πανέμορφη ενέργεια αλλά νικήθηκε από τον Σιλβέστρι. Στο 16’ ο Κολομβιανός φορ απείλησε και πάλι την εστία της Βερόνα και  στο 23’ η Βερόνα άνοιξε το σκορ σε μια ανύποπτη φάση. Ο Φαραόνι εκτέλεσε γρήγορα το αράουτ από δεξιά και ο Ντι Καρμίνε με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 30’ Ο Καστάιν έσωσε μετά από γύρισμα του Πεσίνα και στο 34’ ο Μουριέλ έκανε κακό πλασέ από το πέναλτι ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Χάτεμπουρ πέρασε μόλις έξω. Η Ατάλαντα πίεσε κι άλλο κι έχασε νέα ευκαιρία με τον Μαλινόβσκι στο 37’,  ενώ στο 42’ το σουτ του Ντι Καρμίνε πέρασε μόλις άουτ. Και στο 44’ ο Μαλινόβσκι με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1.

Το ματς είχε καλό ρυθμό και στην επανάληψη και στο 56’ η Βερόνα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Νταβίντοβιτς και Ντι Καρμίνε και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λάζοβιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντι Καρμίνε σχεδόν σε κενό τέρμα, έγραψε το 1-2.

Στο 69’ ο Φαραόνι έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Καστάιν δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και  στο 63’ η Αταλάντα κέρδισε πέναλτι και ο Μουριέλ ισοφάρισε σε 2-2 από τα 11 μέτρα.

Στο 70ο λεπτό ο Σιλβέστρι έσωσε μετά από σουτ του Γκόμες ενώ στο 85’ η Βερόνα έχασε με κόκκινη τον Νταβίντοβιτς. Έτσι η Αταλάντα πίεσε, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκόμες στο 90+2’ και στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, οι Μπάροου, Παλομίνο, Τολόι και Ντζιμσίτι συνδυάστηκαν ιδανικά με τον τελευταίο να γράφει από κοντά το 3-2.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Ντζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Καστάιν, Γκόμες, Ίλιτσιτς (28’ Μαλινόβσκι), Φρόιλερ (55’ Ντε Ρόουν), Πάσαλιτς, Μουριέλ (77’ Μπάροου)

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Μποκέτι (46’ Εμπερέρ), Βελόσο, Νταβίντοβιτς, Ραχμάνι, Φαραόνι, Τζακάνι, Λάζοβιτς, Πεσίνα (79’ Βέρε), Αμραμπάτ, Ντι Καρμίνε (87’ Αντζαπόνγκ)